Pojawia się zwykle w drugim lub trzecim dniu przeziębienia. Choć stanowi istotny element systemu obronnego organizmu, w naszych oczach jest tylko bardzo uciążliwym objawem infekcji. O czym mowa? O kaszlu mokrym. Choć kiedy doskwiera nam ten rodzaj kaszlu, zazwyczaj czujemy się osłabieni i mamy ochotę go powstrzymać, w żadnym wypadku nie powinniśmy tego robić. Co więcej, gdy dopada nas głęboki kaszel mokry, wręcz wskazane jest wspieranie się lekami ułatwiającymi odkrztuszanie wydzieliny. Dowiedzmy się zatem czegoś więcej o kaszlu mokrym oraz poznajmy sprawdzone metody, na radzenie sobie z tym przykrym, choć nieodzownym objawem zakażenia dróg oddechowych.
Czym jest mokry kaszel?
Z pewnością już nieraz mieliśmy okazję słyszeć o różnych rodzajach kaszlu. Najczęściej wspomina się o kaszlu suchym i mokrym. Czym wobec tego różnią się te dwa rodzaje kaszlu? Kaszel suchy pojawia się zazwyczaj na samym początku infekcji i jest wynikiem namnażania się bakterii na powierzchni śluzówki, wyściełającej górne drogi oddechowe. Śluzówka ta zostaje podrażniona wydzieliną spływającą z nosa. W tej sytuacji chory zaczyna kaszleć. Kaszel ten jest bardzo męczący, jednak nie pozwala on organizmowi pozbyć się tejże wydzieliny. Po upływie kilku dni pojawia się kaszel mokry, zwany również kaszlem produktywnym lub oskrzelowym. Czym charakteryzuje się kaszel mokry? Jest to kaszel, któremu towarzyszy wydzielanie się śluzu. Spełnia on zatem istotną rolę w walce organizmu z infekcją. W jaki sposób? Kiedy w zakażonym układzie oddechowym pojawia się wydzielina wraz z towarzyszącymi jej drobnoustrojami, jest ona zwykle bardzo gęsta oraz lepka, przez co wpływa na zwężenie się dróg oddechowych, a tym samym utrudnia właściwy przepływ powietrza w układzie oddechowym chorego. Nadmiar takiej wydzieliny może nawet wydłużyć i skomplikować przebieg infekcji. Dlatego też kaszel mokry, który pozwala organizmowi na pozbycie się tego niemile widzianego śluzu, nigdy nie powinien być przez nas tłumiony.
Co na kaszel mokry?
Jak już zostało wspomniane, kaszel mokry, choć spełnia ważną funkcję w pozbyciu się nieprzyjaznej wydzieliny z naszego organizmu, może być uciążliwy i tym samym działać na nas osłabiająco. Jak zatem możemy we właściwy sposób radzić sobie z tym objawem? Rzadsza i luźniejsza wydzielina jest znacznie łatwiejsza do usunięcia, dlatego też optymalnym rozwiązaniem w przypadku męczącego kaszlu mokrego jest zastosowanie preparatu medycznego, takiego jak syrop na mokry kaszel, który wspomaga proces pozbywania się nadmiaru śluzu z układu oddechowego. Przykładem tego rodzaju produktu jest lek wykrztuśny Mucosolvan. Ten sprawdzony syrop na kaszel mokry pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę poprzez jej rozwodnienie. Rozwodniona wydzielina znacznie łatwiej usuwa się z dróg oddechowych. Co więcej, zawarta w preparacie Mucosolvan substancja czynna o nazwie ambroksol, nasila czynności wydzielnicze oskrzeli i wzmacnia ruch rzęsek znajdujących się w tchawicy i oskrzelach. Dzięki ruchowi tych rzęsek – przypominającemu taśmociąg – nieprawidłowa wydzielina jest wydalana z dróg oddechowych. W konsekwencji zastosowanie leku Mucosolvan pozwala na swobodne oddychanie i szybsze wyleczenie się z infekcji.