Jak znaleźć czas na książki?

Regularne czytanie książek to niezwykle wartościowy nawyk. W zależności od wybieranych tytułów można dzięki temu poszerzyć swoją wiedzę lub zrelaksować się po całym dniu. Wiele osób ma jednak problem ze znalezieniem czasu na czytanie. Jak w takim razie wygospodarować przynajmniej kilkanaście minut dziennie na lekturę najciekawszych powieści?

  1. Czy warto się zmuszać do czytania?
  2. Jakie książki należy czytać?
  3. Kupowanie książek przez Internet

Na początek musisz oczywiście znaleźć dla siebie dobrą lekturę. Dla jednej osoby będzie to wciągający kryminał, a dla innej poradnik na temat inwestowania. Od tego, po jaką książkę sięgniesz, zależy tak naprawdę to, czy znajdziesz motywację do jej czytania.

---REKLAMA ---

Czy warto się zmuszać do czytania?

Niektórzy twierdzą, że do ciekawie napisanej książki z gatunku, który jest interesujący dla czytelnika, nie trzeba się zmuszać. W praktyce jednak, jeżeli ktoś miał długą przerwę od regularnego czytania, to na początku będzie musiał się przełamać, aby poświęcić czas na lekturę. O ile więc warto się zmusić do regularnego czytania (na szczęście już po kilkunastu dniach stanie się to przyjemnym nawykiem), to nie należy na siłę czytać tego, co kompletnie nie przypadło komuś do gustu. Są oczywiście wyjątki, jak lektura, którą należy przeczytać na zajęcia lub książki specjalistyczne, dzięki którym można podnieść swoje kwalifikacje. W przypadku tego typu pozycji najważniejsze jest, aby zawierały wartościowe informacje. Jeśli jednak wybierasz jakąś książkę do czytania dla przyjemności i nie wciągnęła cię historia lub uważasz, że jest źle napisana, zamień ją na coś innego. 

Jakie książki należy czytać?

Wiele osób stosuje zasadę pięćdziesięciu stron, która polega na tym, aby każdej książce dać szansę. Przeczytanie pięćdziesięciu stron nie zajmie ci dużo czasu, a jednocześnie pozwoli określić, czy warto kontynuować lekturę. Jeżeli nie chcesz trafić na nudne książki, możesz skorzystać z zestawień najpopularniejszych autorów lub ponadczasowych książek. Najlepiej czyta się te książki, które wpisują się w preferowany gatunek. Osobie, która uwielbia fantastykę, prawdopodobnie spodoba się nowa książka z tego gatunku. Jednocześnie może nie zainteresować kogoś, kto regularnie sięga po wiersze. Czasami jednak warto na próbę sięgnąć po coś nietypowego i spróbować odkryć nowych autorów lub gatunki literackie. Jeżeli zamawiasz książki przez Internet, zawsze możesz sprawdzić, które są najczęściej wybierane. Dodatkowo wielu czytelników lubi oceniać i recenzować przeczytane książki. Jeżeli więc masz wątpliwości, czy dana powieść lub poradnik są warte przeczytania, sprawdź, co na ich temat sądzą osoby, które lekturę mają już za sobą. Dzięki temu możesz uniknąć nietrafionych zakupów i tym samym zaoszczędzić pieniądze oraz miejsce na półce.

Kupowanie książek przez Internet

Oprócz możliwości zapoznania się z recenzjami i sortowaniem książek według popularności, kupowanie książek przez Internet pozwala również skorzystać z atrakcyjnych cen. Chociaż ceny sugerowane, które znajdują się na okładce, często zniechęcają czytelników, większość pozycji można kupić w dużo niższych cenach. Na Allegro, gdzie dostępne są nowe oraz używane pozycje, znajdziesz wszystkie gatunki. Tym samym możesz kupić między innymi książki do nauki języków, najnowsze komiksy, podręczniki, poradniki na temat gotowania oraz thrillery. W znalezieniu najlepszych książek pomogą ci filtry, którymi możesz określić stan książki, wybrać wydawnictwo, zakres cen oraz autora. Dzięki temu szybko znajdziesz dowolną książkę.

REKLAMA