Jak malować na tkaninie: 12 porad ekspertów

Malowanie tkanin to fantastyczny sposób na przekształcenie różnych przedmiotów, od ubrań i butów po poduszki i tapicerkę. Ale jeśli nie robiłeś tego wcześniej, będziesz chciał w pełni zrozumieć, jak malować na tkaninie przed zanurkowaniem w ten świat — zwłaszcza, że ​​w przeciwieństwie do standardowego płótna, nie zawsze jest to tak proste i może przysporzyć problemów początkującym adeptom

W tym krótkim przewodniku po malowaniu tkanin dla początkujących omawiamy wszystkie podstawowe informacje dotyczące malowania tkanin, w tym odpowiedzi na często zadawane pytania, takie jak „jakiej farby mogę użyć na tkaninie?” i „jak malować na ubraniach?” Ponadto podzielimy się kilkoma niezbędnymi wskazówkami, jak uszczelnić farbę akrylową na tkaninie na dłuższą metę. Weźmy się za to.

Wybór farby do tkanin

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć o malowaniu na tkaninie, jest to, że nie wszystkie farby nadają się do tego zadania. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj farby, mając na uwadze zarówno różnorodność tkaniny, z którą pracujesz, jak i ogólne wykończenie, które chcesz osiągnąć.

Masz sporo możliwości, jeśli chodzi o trwałe malowanie na tkaninie. Oto twoje najlepsze typy.

Akryl

Czy możesz użyć farby akrylowej na tkaninie? Oczywiście! Wielu artystów wybiera farby na bazie akrylu, zarówno ze względu na ich wszechstronność, jak i trwałość. Akryl jest łatwy w obróbce i trwale przylega do większości tkanin.

Farby do tkanin

Innym popularnym wyborem są farby do tkanin, które są specjalnie stworzone do przylegania do różnych rodzajów włókien. Ponieważ różne włókna wymagają różnych rodzajów wiązań chemicznych do przyczepności, upewnij się, że wybierasz farbę przeznaczoną do rodzaju tkaniny, z którą pracujesz.

Pigmenty na bazie alkoholu

Technicznie są to atramenty, a nie farby, ale pigmenty na bazie alkoholu mogą dobrze działać na tkaninie, wsiąkając we włókna, zamiast po prostu wiązać się z wierzchem tkaniny. Pamiętaj, że nie uzyskasz tak bogatego nasycenia, jak w przypadku farb akrylowych lub farb do tkanin i będziesz musiał użyć ochronnego uszczelniacza, aby zapobiec blaknięciu podczas prania.

Jeśli chodzi o to, jak trwale malować na tkaninie, wszystkie te farby sprawdzą się z należytą starannością i techniką. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na farbę akrylową na tkaninie, czy inną odmianę farby, ostatecznie sprowadza się to do preferencji i rodzaju tkaniny.

Pamiętaj, że w ramach każdej odmiany będziesz mieć również możliwość wyboru formy używanej farby. Dostępne są trzy formy:

– Markery / długopisy: dobre do pracy liniowej, pisania i drobnych szczegółów

– Płyny: dobre do malowania blokowego i sitodruku

– Spraye: dobre do szablonów, tapicerki i pokrycia dużego obszaru

W zależności od projektu możesz użyć wielu form farby do tkanin, a może nawet wielu rodzajów. Wszystko zależy od tego czy malujesz na twardych sztywnych tkaninach, dżinsah, miękkich bawełnianych koszulkach czy jedwabiu ( będziesz wtedy potrzebował dobrej farby do jednwabiu i areografów)

12 wskazówek dotyczących malowania na tkaninie

Jak malować tkaninę, jeśli chodzi o technikę, jak i o samą farbę. Oto kilka porad ekspertów, które pomogą Ci uzyskać wyjątkowe wyniki.

1. Wykonaj pranie wstępne

Czy farba do tkanin zmywa się? Technicznie nie, ale jeśli kupisz nową tkaninę do swojej grafiki, może być ona pokryta chemikaliami, które zapobiegną przyleganiu farby. Wstępne pranie usunie te chemikalia, a także pozwoli przedmiotowi osiągnąć ostateczny rozmiar przed wykonaniem projektu.

2. Dodaj barierę między warstwami

Wszystkie rodzaje farb do tkanin mogą przenikać pomiędzy warstwami. Użyj bariery (takiej jak kawałek tektury) w przypadku przedmiotów wielowarstwowych, zwłaszcza przedmiotów z przodem i tyłem, takich jak koszulki i poszewki na poduszki.

3. Przetestuj swoją farbę

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć, jeśli chodzi o stosowanie farby akrylowej na tkaninie – lub jakiejkolwiek innej farby do tkanin – jest to, że wygląd na butelce nie zawsze będzie wyglądał na tkaninie. Najpierw wypróbuj go na osobnej powierzchni, aby sprawdzić kolor i konsystencję.

4. Jak ustawić farbę akrylową na tkaninie: użyj ciepła

Umiejętność nakładania farby akrylowej na tkaninę jest kluczowa, ponieważ jeśli jej nie utrwalisz, nie uzyskasz trwałych rezultatów. Jak najlepiej to zrobić? Ustawienie ciepła, które w zasadzie polega na prasowaniu tkaniny po przeciwnej stronie, którą malowałeś. Pozostaw farbę do wyschnięcia na 24 godziny, utwardź za pomocą suchego żelaza na średnio-niskim poziomie, a następnie odczekaj cztery do pięciu dni przed praniem.

5. Inna opcja utrwalania farby akrylowej na tkaninie: prasowanie pośrednie

Jeśli wolisz nie nakładać bezpośredniego ciepła na pomalowaną tkaninę, inną opcją jest wypróbowanie metody zawisu. Trzymaj ciepłe, suche żelazko nad pomalowaną częścią, nie pozwalając mu dotykać tkaniny. Nadal powinieneś przenosić wystarczająco dużo ciepła, aby utrwalić farbę akrylową bez konieczności bezpośredniego nakładania żelazka.

6. Rozświetl to!

Światło jest zdecydowanie twoim przyjacielem w malowaniu tkanin, a to podwaja się, gdy robisz jakiekolwiek drobne detale. Upewnij się, że używasz oświetlonej powierzchni lub odpowiedniego oświetlenia górnego, aby widzieć, co robisz.

7. Użyj delikatnego dotyku

Pamiętaj, że farba do tkanin ma wiązać się z włóknami, co oznacza, że ​​nie musisz mocno naciskać, aby wykonać swoje zadanie. Dociskaj wystarczająco mocno, aby nałożyć kolor, ale nie naciskaj tak mocno, że skończysz z kolorem w miejscach, których nie zamierzasz.

8. Poznaj swoją tkaninę

Tkanina może być wybredna. W zależności od tego, z czym pracujesz – bawełna kontra len, dżins kontra płótno itp. – może być konieczne dodanie dodatkowej należytej staranności, aby zachować integralność projektu zarówno podczas malowania, jak i po nim. Jeśli używasz materiału podatnego na gniecenie, najpierw wyprasuj oprócz prania wstępnego, aby Twój projekt wyglądał ładnie.

9. Zwilż tkaninę przed malowaniem

Zwilżenie tkaniny przed nałożeniem farby może poprawić przyczepność, umożliwiając przepływ farby do włókien. Po prostu trzeba nie moczyć zbyt mocno tkaniny, ponieważ może to osłabić kolory lub spowodować ich skraplanie – lub jedno i drugie.

10. Popełnił błąd? Użyj wybielacza

Wybielacz może być magiczną gumką, gdy musisz usunąć błędy, ale nie jest to gwarancją. Jeśli popełnisz bałagan, użyj małego, taniego pędzla zanurzonego w wybielaczu na maleńkiej próbnej części tkaniny, aby sprawdzić, czy działa i jak dobrze. Jeśli działa, użyj go (ostrożnie) w razie potrzeby, a następnie wypierz tkaninę, aby zatrzymać działanie wybielacza przed nałożeniem nowej farby. Możesz również użyć wybielacza jako własnego środka, jeśli pracujesz na ciemnym materiale.

11. Wypróbuj szablony

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby spróbować swoich umiejętności w malowaniu ręcznym, wypróbuj zamiast tego szablony. Możesz zrobić własne lub kupić gotowe w sklepie z artykułami artystycznymi, przy czym obie opcje zapewniają znacznie łatwiejszy sposób na udoskonalenie projektu za pierwszym razem.

12. Wymieszaj swoje media

Jest tak wiele sposobów, aby dodać teksturę i wymiar do malowania tkanin za pomocą dodatkowych środków. Dodaj do swojej pracy ozdoby, takie jak klejnoty, hafty lub wstążki, aby zwiększyć kreatywność i uzyskać dzieło, które jest jeszcze bardziej jedyne w swoim rodzaju.

Malowanie tkanin to przydatna umiejętność, gdy interesuje Cię tworzenie naprawdę oryginalnych elementów do swojego domu lub garderoby. Przeprowadź badania z wyprzedzeniem, aby uzyskać pożądany wygląd i zawsze uważnie czytaj wskazówki dotyczące rodzaju i marki farby do tkanin, którą wybierasz, aby mieć pewność, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi najlepszymi praktykami w zakresie użytkowania i ustawienia.

5 3 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments