Obuwie trekkingowe jest praktyczne i wygodne. Powinno mieć właściwości wodoodporne lub wodoszczelne i dobrze usztywniać nogę.
Buty trekkingowe przeznaczone są przede wszystkim do turystyki pieszej. Coraz częściej jednak używane są także na co dzień, ponieważ mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są wygodne, a do tego zabezpieczają przed urazami i kontuzjami. Ich atutem jest również to, że nie przemakają w czasie deszczu, dlatego są chętnie noszone jesienią i zimą. Wybierając buty trekkingowe, trzeba zwrócić uwagę na to gdzie i kiedy będą użytkowane.
Rodzaje butów trekkingowych
Niższe buty trekkingowe, których cholewki nie sięgają kostek to modele nazywane all train, które sprawdzają się na co dzień oraz podczas podmiejskich wycieczek czy spacerów po lesie. Modele klasy Hiking, czyli z wyższą cholewką, optymalnie zabezpieczają i stabilizują kostki, dzięki czemu sprawdzają się w czasie górskich wycieczek. Nadają się na trudniejsze trasy oraz kilkudniowe eskapady. Mają grubą, ząbkowaną podeszwę. Buty trekkingowe klasy Trekking to obuwie całoroczne, polecane na ekspedycje w wysokie pasma górskie. Nadają się do trekkingu całorocznego oraz zimowego. Mogą być dodatkowo ocieplane.
Buty trekkingowe dzielą się też na letnie i zimowe. Przewiewna, lekka membrana świetnie sprawdza się latem, podczas wycieczek po niższych partiach gór. Obuwie o wysokim stopniu przewiewności nadają się tylko na suchą, bezdeszczową pogodę. Zimowe buty trekkingowe wyposażone są w dodatkową wyściółkę, która zapewnia termiczną ochronę stóp. Mają też antypoślizgowe podeszwy i można do nich zamocować raki.
Buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Bardzo ważną cechą butów trekkingowych jest twardość podeszwy. Podeszwa odpowiada za amortyzację pracy ścięgien i mięśni, zwłaszcza w czasie marszu z obciążeniem. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu może mieć pozytywny wpływ na redukcję płaskostopia oraz wad postawy. Podeszwy wpływają również na przyczepność. Cienkie i lekkie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu oraz podczas wędrówek po nizinach. Twarde, wyposażone w gumowy otok, mogą być użytkowane w wyższych partiach gór. Bardziej zaawansowane podeszwy wyposażone są w amortyzację w postaci elementu absorbującego pod piętą lub śródpodeszwy z pianki EVA.
Obuwie trekkingowe może być wykonane ze skóry lub wyposażone w membranę. Buty skórzane są naturalnie przewiewne, solidne i wygodne, ale wymagają odpowiedniej impregnacji. Obuwie z membraną przepuszczają wilgoć z wnętrza buta na zewnątrz i nie przemakają w czasie deszczu.