Jak wybrać nagrzewnicę do małych pomieszczeń?

Możliwość szybkiego zwiększenia temperatury w garażu, warsztacie czy w remontowanym mieszkaniu jest bardzo potrzebna. Zwłaszcza w zimie i bez dostępu do centralnego ogrzewania. Z czego w takich sytuacjach warto skorzystać?

Gdy potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła

Odpowiedzią na tak postawione pytanie będą nagrzewnice, czyli specjalnie przystosowane urządzenia, służące do ogrzewania powietrza – przepływa ono przez sprzęt, dzięki czemu czynnik grzejny może zwiększyć jego temperaturę, zanim powróci do pomieszczenia. W zależności od mocy i sprawności działania sprzętu, „obsługiwany” jest określony obszar.

Wiadomo już, o czym dokładnie mowa. Teraz warto zastanowić się nad wyborem modelu, który spełni konkretne wymagania. Związane są one z efektywnym ogrzewaniu zamkniętych, stosunkowo ciasnych pomieszczeń. Często słabo wentylowanych. Wymienić trzeba tu między innymi:

 •       piwnice,
 •       warsztaty,
 •       garaże,
 •       pokoje mieszkalne,
 •       lokale usługowe.

Biorąc pod uwagę taką specyfikę przestrzeni wymagających ogrzania, najlepszym wyborem wydają się wysokiej jakości nagrzewnice elektryczne, występujące w wielu wersjach, zróżnicowanych przede wszystkim pod względem parametrów technicznych.

Dlaczego nagrzewnica elektryczna?

W przypadku zamkniętych powierzchni, modele korzystające z energii elektrycznej okażą się nie tylko najefektywniejsze, ale również w pełni bezpieczne. Nie emitują spalin, dlatego z powodzeniem można ich używać wówczas, gdy pomieszczenia nie są zbyt dobrze wentylowane. Pod tym względem sprawdzają się lepiej niż nagrzewnice olejowe oraz gazowe – tego typu sprzęty zalecane są na przestrzeniach otwartych lub w pomieszczeniach z bardzo efektywną wentylacją (np. mechaniczną).

Nagrzewnice elektryczne cenione są jednak nie tylko ze względów bezpieczeństwa. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na:

 • stosunkowo niską cenę –  na rynku sprzedawanych jest mnóstwo urządzeń z elektrycznym czynnikiem grzewczym, dlatego bez większych problemów znaleźć można modele ekonomiczne,
 •  wydajne działanie – gwarantowane nie tylko przez wentylator, ale także wbudowany termostat, który jest dostępny w większości sprzętów. Odpowiada on za automatyczną regulację generowanej temperatury oraz jej podtrzymywanie,
 • szeroką ofertę – sprzedawane nagrzewnice są zróżnicowane pod wieloma względami. Dobór sprzętu do indywidualnych wymagań nie powinien być problemem.
 • Jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać?

  Szeroka oferta rynkowa sprawia, że przed wydaniem pieniędzy warto nagrzewnicę sprawdzić. Zwłaszcza pod kątem konkretnych parametrów technicznych. Najważniejsza okaże się oczywiście moc maksymalna, od której zależy, z jaką sprawnością sprzęt będzie ogrzewał pomieszczenie. Im więc większa, tym lepiej. Choć trzeba przy tym pamiętać, że mocniejsze urządzenie pobiera więcej prądu. Warto więc celować w nagrzewnice obsługujące systemy regulacji mocy.

  Nie bez znaczenia jest również zasięg działania, który wskazuje na to, jak duże pomieszczenie może zostać ogrzane. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju funkcje i opcje dodatkowe. Dobra nagrzewnica elektryczna obsługuje między innymi: mechanizm regulacji generowanej temperatury, różne tryby pracy (chłodne, ciepłe i gorące powietrze) oraz zabezpieczenia (np. przed przegrzaniem).

  Odpowiednio dobrane nagrzewnice okażą się niezwykle przydatne podczas pracy w warsztacie, majsterkowania w garażu czy w trakcie remontu mieszkania. Niezależnie od przyszłego zastosowania, zawsze warto jednak dokładnie sprawdzić kupowane urządzenie. Zwłaszcza pod względem parametrów technicznych.

  0 0 votes
  Oceń wpis
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments