Mozaika w kuchni – 6 sposobów na wykorzystanie mozaiki ceramicznej w kuchni

Płytki ceramiczne, w tym mozaika do kuchni, są w tak wielu wzorach, że zachęcają do tego, by eksperymentować i szukać własnego stylu. A zatem bawmy się nimi!

--- REKLAMA ---

Dobrze ułożona mozaika wygląda imponująco i to niezależnie od stylu aranżacyjnego, jaki panuje w kuchni. Przyjrzymy się bliżej inspiracjom projektantów wnętrz i temu, gdzie mozaika wygląda najciekawiej.

 1. Mozaika w przestrzeni nad blatem

  Pierwszym miejscem, jakie przychodzi do głowy w związku z płytkami w kuchni, jest ściana nad kuchenką i blatem. Najczęściej pojawia się w tym miejscu sporo zabrudzeń powstałych w trakcie przyrządzania posiłków, więc szukamy czegoś, co łatwo się czyści, zabrudzenia są mniej widoczne, a przy tym całość wygląda dobrze. Mozaika do kuchni sprawdzi się idealnie i spełni wszystkie te oczekiwania. Może być w dowolnym kolorze, z połyskiem i matowym, a przez to będzie przyciągać spojrzenia.
 2. Mozaikowy blat

  Z pewnością nietuzinkowym rozwiązaniem jest ułożenie mozaiki na blacie. Jeśli szukamy czegoś oryginalnego, to być może jest to coś dla nas. Zamiast na całym blacie mozaikę można ułożyć jedynie na krawędziach. Fenomenalny rezultat możemy uzyskać, kiedy zdecydujemy się na wykończenie mozaiką boków mebli kuchennych.
 3. Obudowa wyspy

  Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie mozaiki do wyeksponowania wyspy kuchennej. Kolorystycznie może być spójna z całą kuchnią, a równie dobrze możemy spróbować kontrastów. Wtedy to wyspa będzie skupiać uwagę tuż po wejściu do pomieszczenia.
 4. Mozaikowy wzór na fragmencie ściany

  Mozaika jest nie tylko funkcjonalna, ale i bardzo efektowna. Z tego względu warto ją wykorzystać do tego, by podkreślić jakiś fragment kuchni lub rozgraniczyć strefy. W takim ujęciu mozaikę można wykorzystać m.in. w okolicy kuchennego stołu. Jeżeli w naszej kuchni są jakieś zaokrąglenia na ścianach, to aż się proszą, by ułożyć na nich drobne płytki.
 5. Rozgraniczenie pomieszczeń

  To również propozycja do wykorzystania płytek na ścianie. Sprawdzi się to tam, gdzie kuchnia jest połączona z salonem lub jadalnią. Płytki rewelacyjnie będą rozgraniczać obie przestrzenie.
 6. Mozaika na podłodze

  Ściana nie jest jedynym miejscem, gdzie mozaika będzie wyglądać imponująco. Równie dobrze możemy ją ułożyć na podłodze. Mozaika podłogowa może być na całej powierzchni podłogi, albo na jej fragmencie. W tym drugim przypadku ponownie mamy do czynienia z rozdzielaniem stref i pomieszczeń. Kolorowe płytki możemy ułożyć na przykład pod stołem i krzesłami.

Mozaika nie zawsze taka sama

Musimy podkreślić też ważny fakt, że mimo uniwersalności i fenomenalnego wyglądu nie każda mozaika będzie pasowała do każdego wykończenia. W zależności od tego na jaki styl kuchni się zdecydujemy dopiero do niego dobierzemy wariant mozaiki. W jednym wnętrzu genialnie wygląda mozaika szklana, w drugim metalowa, a w jeszcze innym matowa. Oprócz tego podczas wyboru zwróćmy uwagę, czy mozaika ma być na podłogę, czy na ścianę. Płytki podłogowe mają wyższą klasę ścieralności i często są antypoślizgowe.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments