Jak w ostatnich latach zmieniała się liczba Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich?

Niemal o 100 tys. osób spadła liczba Polaków zamieszkujących Wyspy Brytyjskie w 2018 roku. Częstsze powroty do Polski oraz rezygnacja z osiedlenia się na stałe wynikają przede wszystkim z widma nadciągającego brexitu. Sprawdź, jak wyglądała populacja rodaków w Anglii w poprzednich latach.

Wyjazdy z Polski do Wielkiej Brytanii wcale nie są nowością. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w Anglii żyła spora polonia – w 1931 roku Wielką Brytanię zamieszkiwało ponad 44 tys. osób. W 1951 roku liczba ta zwiększyła się niemal czterokrotnie – wynosiła ponad 162 tys. Polaków. Z czasem grono polonii zmniejszało się – w 2003 roku w Anglii mieszkało ok. 69 tys. rodaków. 

Boom na Anglię po wejściu do Unii Europejskiej

Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku stało się momentem przełomowym, jeśli chodzi o emigrację. – Otwarcie granic spowodowało, że rodacy zaczęli niemal masowo wyjeżdżać do Anglii. Świadczyła o tym między innymi wysyłka paczek do Polski i odwrotnie. Niejeden kurier do Polski docierający miał pełne ręce roboty – wyjaśnia pracownik serwisu www.euro-paka.pl.

Takiego rozwoju wydarzeń można się było spodziewać, ponieważ Polacy masowo wyjeżdżali w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszych warunków życia. Popularne stały się wówczas przesyłki kurierskie do Polski – dzięki nim można było szybko i wygodnie przetransportować swój mniejszy dobytek. 

Statystyki pokazują, że w 2013 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało już 688 tys. osób urodzonych w Polsce. Z roku na rok emigracja osiągnęła większą skalę, ponieważ okazywało się, że w Anglii można nieźle zarobić i żyć na wyższym poziomie. Dlatego wiele osób zdecydowało się osiedlić tutaj na stałe. 

Na początku 2018 roku ONS (brytyjski urząd statystyczny) podał, że pod koniec 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszkała rekordowa liczba Polaków – wyniosła ona ok. 1 mln 21 tys. 

Widmo brexitu zadecydowało o powrocie

W czerwcu 2016 roku przeprowadzono referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Widmo tzw. brexitu spowodowało, że coraz więcej Polaków zaczęło myśleć o powrocie do kraju. Efektem tego była drastycznie zmniejszona liczba rodaków – spadła ona o ponad 100 tys. w 2018 roku. 

Nadal masz bliskich w Polsce? Wysyłaj tanio przesyłki z Anglii

Być może nadal pozostajesz w Wielkiej Brytanii, a znajomych masz w Polsce.  Dzięki popularyzacji serwisów pośredniczących w nadawaniu paczek, przesyłki z Anglii mogą dotrzeć w ciągu kilku dni od nadania. 

Ile kosztują przesyłki kurierskie do Polski?

Zastanawiasz się, ile kosztuje kurier do Polski? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od konkretnego przewoźnika. Możesz jednak szybko oszacować, ile zapłacisz za przesyłki kurierskie do Polski – wystarczy skorzystać z internetowego serwisu. 

Jeśli interesuje Cię kurier UK – Polska, wybierz odpowiedni kierunek. Następnie podaj wagę paczki z Anglii do Polski oraz jej wymiary. W kilka sekund otrzymasz informację zwrotną o kosztach. 

Przykład. Załóżmy, że interesuje Cię wysyłka paczek do Polski. Jedna przesyłka waży 4 kg i ma wymiary 34x45x20. W zależności od przewoźnika zapłacisz od 95 zł (DPD Drop Off) do nawet 399,20 zł (GLS).  

Pamiętaj, że przesyłki z Anglii będą kosztować mniej, jeśli będą miały niewielką wagę oraz wymiary. Cena jednak nie będzie mniejsza niż kilkadziesiąt złotych. 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments