Jak rozpoznać kosmetyki organiczne?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami popularnego trendu, który sprawia, że coraz chętniej sięgamy po produkty ekologiczne, naturalne i organiczne. Dotyczy to nie tylko codziennej diety, ale także materiałów, z jakich wykonane są nasze ubrania oraz składników kosmetyków. Klienci drogerii bardzo często wybierają kosmetyki naturalne, eko lub vege, nie zawsze widząc, jaka jest między nimi różnica. A czy ty wiesz, jak odróżnić kosmetyki naturalne od organicznych?

--- REKLAMA ---

Kosmetyki organiczne, czyli jakie?

W przypadku kosmetyków do pielęgnacji ciała czy twarzy bardzo często zamiennie używa się terminów organiczny i naturalny, jednak te określenia mają inne znaczenie. Kosmetyk naturalny powinien być oparty w 95% na składnikach naturalnych, z czego 70% powinno być pochodzenia organicznego – nie wliczając w to wody. Kosmetyki naturalne tworzone są głównie z substancji pochodzenia roślinnego. Jedynymi wyjątkami jest lanolina i wosk pszczeli.

Natomiast kosmetyki organiczne podlegają większym obostrzeniom jeśli chodzi o ich produkcję. Takie kremy czy mydła powinny powstawać bez użycia pestycydów, GMO i nawozów sztucznych. W ich składzie 90-95% powinny stanowić substancje pochodzenia roślinnego, pozyskane z kontrolowanych upraw ekologicznych.

Kosmetyki organiczne a pochodzenie składników

Kosmetyki organiczne to wysokiej jakości produkty naturalne. Aby nazywać je organicznymi, muszą zawierać jedynie naturalne barwniki oraz substancje zapachowe. W składzie kosmetyków organicznych bardzo często możemy znaleźć:

  • oleje tłoczone na zimno,
  • esencje roślinne,
  • witaminy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • olejki eteryczne,
  • naturalne składniki łagodzące.

Dodatkowo w większości przypadków organiczne kremy czy mydła są oznaczone jednym ze specjalnych certyfikatów, które są gwarancją ekologicznego pochodzenia składników. Do najbardziej znanych należą: Ecocert, USDA Organic, NaTrue, Demeter, Cosmebio, Cosmos i Soil Association.

Kto może używać organicznych kosmetyków?

Kosmetyki organiczne przeznaczone są zarówno do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, jak i osób starszych. Naturalne mydła doskonale sprawdzą się także w przypadku kobiet w ciąży. Dzięki zawartości ekologicznych substancji na pewno nie zagrożą zdrowiu malucha. Dodatkowo zawarte w nich składniki odżywcze i nawilżające zapewnią skórze przyszłej mamy odpowiednią elastyczność i promienny wygląd. Savoir Noir marki Organique to wyjątkowe naturalne mydło, produkowane tradycyjnymi metodami, które świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji nawet bardzo suchej skóry. Dzięki zawartości witaminy E wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe.

Kosmetyki organiczne niewątpliwie sprawdzą się także w przypadku skóry problematycznej, przesuszającej się lub mocno przetłuszczającej. Naturalne składniki zawarte w preparatach kosmetycznych działają kojąco i łagodząco, co w krótkim czasie przełoży się na wygląd i kondycję twojej skóry.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments