Jak prawidłowo pozować do zdjęć?

Wiele osób uwielbia się fotografować i często korzysta z zarówno z amatorskich, jak i profesjonalnych sesji fotograficznych. Jednak niektórzy uważają, że nie są fotogeniczni i nie wypadają dobrze na zdjęciach. Jest to ewidentny błąd w myśleniu, ponieważ nie ma ludzi niefotogenicznych. W każdym człowieku jest indywidualne piękno, które można pokazać za pomocą aparatu. Udane ujęcie zależy od wielu czynników tzn. od umiejętności fotografa, odpowiedniego oświetlenia, ustawień aparatu, ubrania, makijażu i pozy modelki lub modela. 

W jaki sposób należy pozować do zdjęć?

Dzięki właściwemu ułożeniu ciała podczas fotografowania ta sama osoba może wyglądać zupełnie inaczej, przyjmując różne pozy. Nawet top modelka będzie wyglądać nieatrakcyjnie na zdjęciu, jeśli nie będzie odpowiednio ustawiona. Fakt, jak konkretna osoba zaprezentuje się na zarejestrowanym obrazie, zależy od obrotu i pochylenia głowy, położenia rąk, czy też ułożenia ciała. Jeśli znamy konkretne techniki pozowania, to możemy wizualnie wydłużyć nogi, ukryć brzuch, podwójny podbródek lub inne problematyczne obszary. Pozowanie to wcale nie taka prosta sprawa, dlatego też profesjonalne modelki są długo przygotowywane i szkolone do tego szczególnego zawodu. Niektórym intuicyjnie udaje się przybrać piękną pozę, a inni niestety muszą długo trenować przed lustrem, aby dobrze się prezentować. Aby robić to właściwie, warto podglądnąć profesjonalistów i skorzystać z najpopularniejszych, fotograficznych sztuczek, które pomogą nam lepiej wyglądać na zdjęciu.

--- REKLAMA ---

Nie ma uniwersalnych wskazówek dotyczących pozowania do zdjęć, wszystko zależy od tego, jakie wady i zalety ma dana osoba. Istnieje jednak kilka zasad, które pomogą nam wyglądać atrakcyjniej.

Oto kilka podpowiedzi, jak układać ciało podczas fotografowania:

  • Zwracajmy uwagę na swoje ręce, ponieważ nie powinny one ściśle przylegać do ciała, w przeciwnym razie sylwetka będzie wyglądać na pełniejszą. Jedną rękę należy położyć z boku i lekko oprzeć o talię. Pomiędzy ciałem a rękami powinna być wolna przestrzeń. Jeśli nie wiemy, gdzie położyć ręce, to wówczas mogą pomóc nam akcesoria i rekwizyty. Modelka może trzymać torebkę lub bukiet kwiatów, a mężczyzna portfel, czy też szklankę. Po prostu warto zwrócić uwagę na to, że dodatki są połączone z wizerunkiem i strojem. Jeśli modelka ma na sobie suknię wieczorową, to wyraźnie nie nadaje się do trzymania w dłoniach np. szklanki piwa.
  • Ustawienie ramion równo po bokach wygląda nieatrakcyjnie, lepiej więc lekko dotknąć dłonią talii, ale nie ściskać jej zbyt mocno, ponieważ na ubraniach pojawią się dodatkowe fałdy. Zdjęcia dobrze wyglądają również wtedy, gdy dłonie lekko dotykają twarzy. Nie należy podpierać brody rękami, lepiej udawać, że prostujemy włosy lub przypadkowo dotykamy policzka. Nie można także ustawiać łokci do przodu, zawsze należy cofać ramiona tak, aby wizualnie je zmniejszyć i tym samym, poprawić postawę.
  • Można także zdecydować się na pozę do połowy odwróconą, a nie frontalną, tak aby sylwetka modela wyglądała na szczuplejszą. W tym celu należy cofnąć jedną nogę i odwrócić twarz i klatkę piersiową w kierunku kamery. Jeśli światło pada z boku, to noga, na  którą pada mniej światła, powinna być z tyłu. Nie  można więc przenosić ciężaru ciała na nogę, która jest bliżej aparatu, ponieważ biodra będą szersze i cała sylwetka będzie wyglądała na większą.
  • Powinniśmy także obserwować pozycję głowy i nie opuszczać jej, w przeciwnym razie szyja będzie niewidoczna i uwydatni się drugi podbródek. Należy więc podnieść czubek głowy do góry tak, aby szyja wyglądała na dłuższą, wówczas twarz także będzie prezentowała się atrakcyjniej. Można także lekko się wznieść na palcach, co sprawi, że będziemy wyglądać na wyższą i smuklejszą.
  • Jedną z najbardziej udanych póz dla kobiet jest spojrzenie przez ramię. Modelka wygląda wówczas, jakby została nagle przyłapana przez fotografa. Taka pozycja dodaje modelce zmysłowości. Aby zapobiec powstawaniu fałdów skóry na szyi, można przykryć ją włosami lub szalikiem.

Jeśli udało nam się zrobić zachwycającą sesję, to warto wywołać zdjęcia i zamienić cyfrowe pliki w piękne, papierowe obrazy.

Polecamy!

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments