Jak prasować zasłony, aby nie zostawiać zagnieceń?

Jeśli nie przepadasz za prasowaniem ubrań, a tym bardziej dużych i ciężkich tkanin, jakimi często są zasłony, możesz odetchnąć! Oto kilka trików, dzięki którym prasowanie będzie przebiegało łatwiej i szybciej i jednocześnie skutecznie, ponieważ na materiałach nie pozostaną żadne zagniecenia i fałdki.

Symbol żelazka na tkaninie – sprawdź, co pokazuje

 

Prasowanie zasłon żelazkiem nastawionym na odpowiednią temperaturę może być kluczowe dla przywrócenia jej gładkiego wyglądu. Rysunek żelazka na metce to nie tylko znak, że tkaninę prasować można, ale również wskazanie, jaka to powinna być temperatura. Zazwyczaj symbolowi temu towarzyszą kropki – jedna, dwie lub trzy. Adekwatnie do ich ilości powinna rosnąć temperatura prasowania. Przy jednej kropce najniższa, przy dwóch – średnia, a przy trzech może być bardzo wysoka.

 

Tkaniny wilgotne prasują się lepiej

 

Zagniecenia na suchych tkaninach są bardzo trudne do usunięcia, dlatego należy zatroszczyć się, by prasowane zasłony były lekko wilgotne. W tym celu można ich po prostu nie dosuszyć, zwilżyć stosując mgiełkę wodną lub położyć na deskę do prasowania Leifheit wilgotną ściereczkę i dopiero na niej prasowany materiał. Pomocne może być również zastosowanie specjalnych środków, które ułatwiają rozprasowywanie tkanin.

 

Wirowanie w pralce ma znaczenie

 

Im wyższy stopień ustawionego wirowania tym zagniecenia są większe i trudniejsze do usunięcia. Piorąc tkaniny grube i ciężkie należy zatem zmienić ustawienia. W wyniku tego zasłony mogą być bardzo mokre, jednak woda szybko wyparuje, a prasowanie będzie o wiele łatwiejsze.

 

Lekkie i cienkie tkaniny wymagają dużej ostrożności

 

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy zasłony wykonane są z przewiewnych tkanin. Postępowanie mało delikatne może zakończyć się wypaloną dziurą, ponieważ zbyt wysoka temperatura żelazka w kontakcie z tkanina rozpuści ją. Warto więc zacząć od najniższej temperatury żelazka, którą sprawdzi się na brzegu zasłony, by w przypadku powstania dziury można ja było delikatnie skrócić.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments