Obecnie możliwości podsłuchiwania telefonów stacjonarnych i komórkowych są ogromne. Aplikacje oraz sprzęt – jak poznać, czy i nasz telefon nie jest podsłuchiwany?
Teoretycznie najbardziej skomplikowane urządzenia wymagają odpowiednich pozwoleń, które ma w Polsce policja, CBA i niektóre instytucje państwowe. W praktyce jednak podsłuchiwanie bliźniego wymaga jedynie nieco gotówki w portfelu oraz plan, jak podrzucić pluskwę ofierze. Z podsłuchów telefonicznych korzystają agencje detektywistyczne oraz osoby prywatne.
Jakie są metody podsłuchu telefonicznego?
Do najpopularniejszych metod podsłuchu telefonu należą:
- aplikacje, instalowane na smartfonach. Program przesyła za pomocą łącza internetowego rozmowy i smsy na zewnętrzną platformę, gdzie zainteresowany może się z nimi zapoznać. Niektóre aplikacje pozwalają na dużo więcej: włączyć i wyłączyć telefon, przejrzeć historię w wyszukiwarce, obejrzeć galerię zdjęć i nagrań… Dla wielu osób, które używają smartfona do pracy i w życiu prywatnym, nie jest to dobra wiadomość. Instalacja programu zajmuje parę minut, a szpiegowany niekoniecznie zauważy, że jakiś program działa w tle. Nie trzeba chyba wspominać, że namierzanie telefonu w przypadku tych programów również wchodzi w grę? Z oprogramowania korzystają często nadopiekuńczy rodzice, zazdrośni małżonkowie oraz pracodawcy, kontrolujący pracowników,
- zawirusowanie pamięci smartfona – najczęściej dochodzi do niego za pomocą połączenia bluetooth lub WiFi. Tak samo jak na komputerze – wirusy na systemach operacyjnych komórek mogą przekazywać autorom czułe dane: loginy do kont bankowych, zapisane hasła i inne,
- zestawy podsłuchowe dla telefonów stacjonarnych – za około 600 złotych można kupić zestaw, który pozwoli nagrywać wszystkie rozmowy, przeprowadzone z danej linii telefonicznej. W skład zestawu wchodzi specjalna kostka, którą instaluje się w gniazdu telefonicznym. Po podniesieniu słuchawki uruchamia ona dyktafon, na który nagrywane są połączenia. Ponieważ zasięg urządzenia wynosi 400 metrów – sprzęt nagrywający można schować także poza domem śledzonej osoby.
Jak wykryć podsłuch w telefonie?
Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Szumy, zakłócenia, rozłączanie połączeń – wcale nie muszą być winą zainstalowanego podsłuchu, zwłaszcza jeśli obawiamy się działań służb specjalnych. Generalnie trudno jest wykryć działanie oprogramowania szpiegowskiego. Jeśli jednak mamy przesłanki, wydaje się nam, że ktoś wie o nas za dużo itp. – warto zainteresować się, co można zrobić. Michał Nosowski, sprzedający podsłuchy w sklepie alfatronik.com.pl proponuje następujące działania: “W przypadku telefonów stacjonarnych należy przede wszystkim dokładnie zbadać sam aparat oraz gniazdko. Jeśli wszystko wydaje się w porządku nie oznacza to, że nie mamy pluskwy w mieszkaniu. Jeśli chodzi o telefony komórkowe – podstawowym działaniem jest oddanie telefonu do specjalistycznego serwisu. Sprawdzenie pamięci i jej wyczyszczenie to koszt około 300 złotych. Potem należy zaopatrzyć się w odpowiedni antywirus – tu jednak warto dokładnie sprawdzić opinie o danym programie, bo wiele darmowych antywirusów na smartfony to zwykłe reklamy albo… wirusy. Istnieją także telefony szyfrujące. Jednak rozmowa zostanie zaszyfrowana jedynie, gdy rozmawiamy przez niego z posiadaczem podobnego modelu.”