Oto kilka przydatnych rad dotyczących nawożenia i pielęgnowania, tak często występujących w naszych ogrodach, roślin iglastych.
Rośliny iglaste, czyli tak zwane iglaki bardzo często hodowane są w przydomowych ogródkach, na działkach, w obrębie publicznych pasów zieleni, itp. To zarówno piękne, jak i łatwe w utrzymaniu rośliny, które okazale prezentuje się nawet w porze zimowej, ponieważ nawet w trakcie największych mrozów są w stanie zachować swój piękny i naturalny kolor igieł. Mimo tego, sądząc je w ogrodzie musimy pamiętać o kilku ważnych zabiegach pielęgnacyjnych, które z kolei mają znaczny wpływ na rozwój tych roślin oraz wygląd. Skupmy się w pierwszej kolejności na nawożeniu iglaków.
Nawożenie iglaków wiosenno-letnie – jest to proces, który pomaga dostarczyć roślinom iglastym wielu niezbędnych składników pokarmowych: makro- i mikroelementów, dzięki czemu zapewnimy im optymalne warunki wzrostu. Zatem pierwsze wiosenne nawożenie naszych roślin rozpoczynamy w marcu, gdy ruszy wegetacja, a kończymy je w lipcu. Otóż okazuje się, iż idealne sprawdzają się tutaj nawozy zarówno granulowane, jak i te płynne – doglebowe. Nie zapominajmy o tym, że takie preparaty, w przypadku iglaków, należy stosować maksymalnie do 3 razy w sezonie, a prawidłowo zastosowane przyczynią się do odpowiedniego wybarwienia igieł, a także zachowania właściwego PH gleby, poprawiają strukturę gleby znajdującej się w bliskiej obecności z rośliną, mają znaczący wpływ na stosunki powietrzno-wodne oraz rozwój mikroflory glebowej i stopniowy wzrost próchnicy. Produkty warte rozpatrzenia do tego procesu znajdziemy na tej stronie
Nawożenie iglaków jesienią głównie przeprowadza się od początku sierpnia, do końca października, a najważniejszym i najbardziej istotnym elementem tego procesu jest dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości potasu oraz fosforu. Dzięki tym pierwiastkom znacznie zwiększa się zimotrwałość roślin, którymi się opiekujemy, oprócz tego staja się bardziej odporne na mróz. Musimy pamiętać również o tym, aby w okresie jesiennym i zimowym nie stosować nawozów zawierających w swoim składzie azot, który w konsekwencji czego spowoduje jedynie to, iż roślina nie zdąży w odpowiedni sposób przygotować się na nadejście zimy i w ostateczności wymarznie.