Jak dostać podwyżkę? Praktyczne porady

jak dostać podwyżkę?

Jak dostać podwyżkę? Nie wystarczy jedna rozmowa z szefem! Mamy dla Was garść praktycznych porad, jak szybko dostać podwyżkę w pracy. Czy podwyżka zawsze musi wiązać się z awansem na wyższe stanowisko?

Jak dostać podwyżkę? Poproś o awans!

Podwyżki nie dostaje się w miesiąc. Niezbędne jest rozpoczęcie tego procesu znacznie wcześniej i nie mówimy tu tylko o “ciśnięciu wyniku” w pracy. Ważne będą także Wasze relacje z zespołem i bycie współpracownikiem, na którym naprawdę można polegać. Nie zaszkodzi też podpytać szefa o dalsze plany rozwoju firmy i częściej wychodzić z inicjatywą nowych rozwiązań i projektów!

Jak dostać podwyżkę w wysokości, która nas satysfakcjonuje? Według badań co trzeci Polak nigdy nie zapytał o awans! Tymczasem to pierwsza i najprostsza droga do otrzymania podwyżki. Nie jest to wcale takie proste – ankietowani wskazywali też na problem z brakiem możliwości awansu na wyższe stanowisko w pracy. Aż 61% badanych przyznało, że spotkało się z odmową awansu lub podwyżki w pracy, bez podania konkretnej przyczyny (źródło: interviewme). 

Nie wygląda to dobrze – nie oznacza też jednak, że jesteście bez szans na otrzymanie podwyżki! Choć proszenie o nią może wydawać się trudne, a nawet upokarzające, warto zdecydować się na taką rozmowę z przełożonymi. Musicie jednak przygotować solidny zestaw dobrych argumentów, najlepiej popierając je konkretnymi osiągnięciami na swoim stanowisku. Zanim zaczniecie też przygotowania do rozmowy w sprawie podwyżki, warto, żebyście dobrze rozważyli, czy w przypadku braku możliwości jej otrzymania jesteście gotowi na zmianę pracy. Nigdy nie zaszkodzi regularnie przeglądać ogłoszenia! 

Chcesz dostać podwyżkę? Naucz się sztuki negocjacji

Najpierw sprawdźcie, czy zarabiacie na swoim stanowisku tyle, ile powinniście – w tym celu pomocne może być skorzystanie z kalkulatora wynagrodzeń 2020. Kiedy już ustalicie, jakie są popularne widełki wysokości wynagrodzenia w Waszym zawodzie, możecie zacząć planować, jak dostać podwyżkę i o jaką dokładnie kwotę chcecie poprosić.

Tu przyda się porządna porcja rozsądku i dobre wyczucie momentu. Jeśli w Waszej firmie nie najlepiej się aktualnie dzieje i ponosicie straty finansowe, wizja podwyżki znacząco się oddala… To właśnie wtedy najważniejsze jest, abyście o swojej podwyżce umieli myśleć w długoterminowej perspektywie i zaczęli stopniowo pracować nad poprawą sytuacji swojego działu. Reszta to już sztuka negocjacji! Przed prośbą o rozmowę z szefem upewnijcie się, że macie gotową listę argumentów, którymi przekonacie go o tym, że warto dać Wam podwyżkę w pracy. Pamiętajcie o stosownym podkreśleniu swojego zaangażowania i stażu w firmie – im dłuższy, tym większe szanse na wzrost wynagrodzenia. 

Starajcie się również unikać podawania kwoty podwyżki jako pierwsi. To powinno być zadanie przełożonych. Możecie w tym celu udzielić wymijającej odpowiedzi typu “na pewno znajdziemy jakąś kwotę, która zadowoli obie strony”. W ten sposób unikniecie zaniżenia lub zawyżenia kwoty, jaką możecie realnie otrzymać. 

Jak dostać podwyżkę w pracy bez awansu?

Choć jak wspominaliśmy, proszenie o awans jest często kluczowe, aby otrzymać podwyżkę w pracy, nie jest to jedyna droga do zwiększenia Waszych zarobków. Szczególnie, że coraz częściej awans wcale nie musi być równoznaczny ze wzrostem wynagrodzenia! Aż 41% badanych przyznało, że przynajmniej rozważyłoby propozycję awansu bez podwyżki. Takie rozwiązanie oferuje wiele firm, w miejsce podwyżki proponując możliwość dalszego rozwoju zawodowego i nabranie cennego doświadczenia. Co jednak w sytuacji, kiedy to nie objęcie nowego stanowiska, a właśnie podwyżka, jest Waszym głównym celem?

Jak dostać podwyżkę bez awansu? Najprostszą drogą do tego celu będziecie większa koncentracja na wynikach Waszej pracy. Zasada jest prosta – możecie zarobić więcej o tyle, o ile więcej dochodu dla Waszej firmy generujecie. Dlatego do rozmów o podwyżkę nie ma co siadać po kilku tygodniach dobrej passy. Najpierw udowodnijcie, że potraficie wychodzić z inicjatywą nowych rozwiązań w zespole. Mogą to być np. sposoby uproszczenia procedur tak, aby firma zaoszczędziła na dodatkowych godzinach pracy, lub nowe pomysły, jak zwiększyć sprzedaż Waszych usług i produktów. Pozyskaliście nowego klienta dla firmy, lub udało się Wam doprowadzić do wygranej ważnego przetargu? Gratulujemy, Wasza podwyżka właśnie stała się o wiele bardziej realna!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments