Jak dobrać obrazy do sypialni w stylu rustykalnym?

Z doborem obrazów do sypialni jest podobnie, jak z modą – co osoba, to inne spojrzenie na to, co jest naprawdę piękne. Na szczęście istnieją style bardzo uniwersalne, cechujące się ponadczasową estetyką. Świetnym tego przykładem może być wystój rustykalny.

Czym wyróżnia się styl rustykalny?

Styl rustykalny zyskał na popularności wraz z modą na to, co naturalne i kojarzące się ze spokojem. Prosty, przywołujący na myśl wystrój typowy dla wsi, sięgający po naturalne materiały, bądź ich imitacje. Idealny dla osób, które lubią się wyciszyć w swoim mieszkaniu.

Styl rustykalny to jednak nie tylko odpowiedni dobór paneli, wykorzystanie belek przy suficie, czy stonowana kolorystyka wnętrz. To także odpowiednio dobrane wyposażenie wnętrz – przedmioty i meble kojarzące się z wystrojem wiejskim, zasłony stylizowane na styl dziewiętnastowieczny, ale też elementy dekoracyjne – w tym między innymi obrazy.

Obrazy do mieszkania w stylu rustykalnym

Dlaczego akurat obrazy? Ponieważ doskonale nadają się do podkreślania charakteru wnętrz. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną dobrze do nich dopasowane. W przypadku aranżacji rustykalnej doskonale sprawdzają się krajobrazy i martwa natura, choć nie tylko – czasami sięga się nawet po wywoływane w większym formacie reprodukcje prac fotograficznych.

Co ciekawe, o ile w przypadku aranżacji nowoczesnych obrazy wiesza się głównie w salonach, w przypadku mieszkań rustykalnych sprawdzają się także w sypialniach – o ile tylko będą w swej wymowie równie stonowane, jak cała reszta wystroju mieszkania.

Jaki obraz do sypialni w stylu rustykalnym?

W przypadku mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym zazwyczaj wybiera się obrazy w kolorach pastelowych, choć bez wątpienia popularne są także grafiki czarno-białe lub namalowane w ograniczonej palecie barw. Nie odbieraj tego jednak jak ograniczenie – to raczej dodatkowa możliwość.

Same obrazy dobierane są bardzo różnie. Osoby bardziej zamożne korzystają z aukcji sztuki, jednak w praktyce często równie dobre prace można zakupić w wielokrotnie niższych cenach w specjalistycznych sklepach.

Co ciekawe, właśnie w sklepach z reprodukcjami, znacznie łatwiej znaleźć obrazy doskonale pasujące do sypialni – spokojne w swej wymowie, a jednocześnie na tyle wyraziste, że nadają pomieszczeniu pewien „akcent”. Może to być na przykład widok jeziora z mola, czy zachód słońca w górzystym terenie.

Na szczególną uwagę zasługują przy tym prace na kilku płótnach wieszanych obok siebie. Pomimo faktu, że to technika nadająca obrazowi pewnej dynamiki, nadal pasują one do sypialni rustykalnej. Co jednak istotne – to drobne odejście od standardowych formatów sprawia, że w razie zmiany aranżacji obraz nadal będzie pasować do wnętrza.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments