Niektóre kobiety bardzo męczy karmienie dziecka w sposób naturalny, czyli poprzez podawanie piersi. Zastanawiają się wtedy, jak długo trzeba dziecko karmić piersią i czy są poważne konsekwencje odstawienia dziecka od piersi wcześniej. Odpowiedzi na te pytania są niestety niejednoznaczne.
Rekomendacje WHO
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby dziecko karmić wyłącznie piersią przez minimum pół roku. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z piersi. Następnie WHO rekomenduje kontynuować karmienie piersią przez kolejne pół roku, czyli do osiągnięcia przez dziecko minimum pierwszego roku życia, jednocześnie przy tym rozszerzając dietę niemowlęcia. Można więc karmić dziecko dłużej – nawet do drugiego roku życia.
Mleko własne czy modyfikowane?
Niemal każda matka ma własne zdanie o tym, jak i ile powinno się karmić piersią (https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia). Starsze pokolenie kobiet pewnie będzie mówiło, że dziecko najlepiej odstawić jak najszybciej, nawet po 3-4 miesiącu od urodzenia, i zamienić własne mleko na to modyfikowane. Odchodzi się jednak już od takiego myślenia. Niegdyś istniało powszechne przekonanie, że mleko modyfikowane jest najlepszym pokarmem, ponieważ dodaje się do nich wszystkie składniki odżywcze, którego dziecko potrzebuje.
Badania nad mlekiem kobiecym jednak wykazały, że jego skład dostosowuje się do potrzeb dziecka – nie ma więc i chyba nigdy nie będzie lepszego pokarmu dla niemowląt.
Mity wokół karmienia piersią
Jeśli podążymy jednak za wskazówkami WHO, okaże się, że z kilkuletnim karmieniem piersią wiąże się jednak sporo kontrowersji. Czasem niełatwo sobie poradzić z oceniającym wzrokiem innych. To samo dotyczy kwestii karmienia piersią w miejscu publicznym.
Im starsze jest dziecko, tym bardziej otwarcie niektóre osoby wyrażają głośno swoje niezadowolenie, nawet jeśli widzą nas po raz pierwszy w życiu. Te uprzedzenia są w większości bezpodstawne. Wynikają z bardzo powierzchownej wiedzy na jakiś temat, nierzadko uważane są za jedyną prawdę nie do podważenia i najczęściej jeszcze – powtarzane między pokoleniami.
Trzeba jednak stwierdzić oczywistą oczywistość: nie ma nic niewłaściwego w karmieniu piersią. Nie da się wyrządzić tym dziecku krzywdy – ani poprzez długi okres karmienia, ani przez karmienie w miejscu publicznym. Można za to skrzywić dziecko psychicznie, chociażby poprzez chorobliwą nadopiekuńczość, która niestety często idzie w parze z długoletnim karmieniem piersią. Przede wszystkim karmienie piersią powinno być ukierunkowane na dobro dziecka, a nie zadowalanie otoczenia czy zaspokajanie własnych potrzeb bliskości.
Dlaczego warto tak długo karmić piersią?
Przede wszystkim wskazuje się na to, że mleko matki pozwala dłużej zachować przez dziecko wysoką odporność przed drobnoustrojami i innymi niebezpieczeństwami. Istnieją również badania naukowe, wedle których dziecko ma szybciej rozwijać się umysłowo, gdy jest karmione piersią. Nie podaje się jednak jednoznacznie, co takiego ma na to wpływ – czy sam skład mleka, czy też bliskość, jaką zapewnia akt karmienia piersią.
Więcej informacji i porad o karmieniu dziecka piersią znajdziecie na https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia.