Zabawki „zrób to sam”

Niekiedy poszukując prezentu dla naszego dziecka mamy kompletną pustkę w głowie. Co prawda sklepowe półki aż uginają się od nadmiaru towaru, to jednak przydałoby się dać naszej latorośli coś bardzo oryginalnego. W takim przypadku dobrym pomysłem jest własnoręczne wykonanie zabawki.

Coraz więcej osób, pragnąc rozwijać zdolności kreatywne swoich dzieci, wykonuje dla nich zabawki. Niektórzy nawet robią zabawki wspólnie ze swoimi dziećmi, tak aby owoce wspólnej pracy jak najlepiej odpowiadały potrzebom najmłodszych. Jakie są główne cechy zabawek wykonanych własnoręcznie?

Zrób to sam – dlaczego by nie?

Znakomitym pomysłem jest własnoręczne wykonanie zabawki. Nie musi być ona przesadnie skomplikowana, najważniejsze są przecież nasze chęci i intencje. Ponadto, wykonując zabawkę w domu możemy również poprosić nasze dziecko o pomoc. Tego typu współpraca może okazać się sama w sobie świetną zabawą. Dlaczego by więc z tego nie skorzystać?

Z czego możemy wykonać zabawkę?

Pierwszym materiałem, który przychodzi nam zwykle do głowy, jest papier. Możemy z niego zrobić chociażby samoloty, puzzle, czy też zainspirować się japońską sztuką origami. Co ważne, możemy także wykorzystać niepotrzebne pudełka i inne opakowania. Ze sporej wielkości pudełka możemy wykonać na przykład domek dla lalek. Jeżeli natomiast mamy więcej czasu i posiadamy odpowiednie zdolności manualne, możemy wykonać zabawkę z drewna lub własnoręcznie uszyć dziecku przytulankę.

Gdzie szukać inspiracji?

Na pomysł co konkretnie można by stworzyć możemy wpaść dosłownie wszędzie. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dwie możliwości. Mianowicie, możemy zapytać nasze dziecko czym chciałoby się bawić lub podpatrzeć jego zainteresowania. Ponadto, z pomocą jak zwykle przychodzi nam nieoceniony Internet. W sieci możemy bowiem znaleźć wiele filmów instruktażowych, na których krok po kroku pokazane zostało w jaki sposób możemy wykonać niektóre zabawki. Z pewnością obejrzenie takiego filmu pomoże nam sprawnie przygotować zabawkę dla naszego dziecka. 

Własnoręczne wykonanie zabawki to duża frajda nie tylko dla dziecka. To także znakomity sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu oraz okazja do nauki. Wykonując wspólnie nową zabawkę możemy pokazać dziecku w jaki sposób posługiwać się narzędziami oraz uświadomić mu, że wszystko wymaga czasu i pracy.

Zalety zabawek „zrób to sam”

Zabawki „zrób to sam” mają jedną ogromną zaletę. Otóż przy ich projektowaniu i wykonywaniu ogranicza nas tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia. Do wykonania zabawki możemy bowiem użyć niemalże wszystkiego – papieru, drewna, niepotrzebnych ścinków. Wszystko to możemy połączyć ze sobą za pomocą kleju, taśmy klejącej, nici – zależy od tego na jaki materiał się zdecydujemy.

Wielką frajdą jest możliwość wspólnego wykonywania zabawek, wraz z dziećmi. Psychologowie jednoznacznie twierdzą, że tego typu aktywności niezwykle pozytywnie wpływają na rozwój młodego człowieka. Może on bowiem podpatrywać zachowania rodzica, uczyć się nowych rzeczy wykonując proste prace manualne. Do tego dochodzi jeszcze kwestia projektu danej zabawki.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są zabawki „zrób to sam”?

Zasadniczo możemy stwierdzić, iż nie istnieją jakieś granice wiekowe. Owszem, wiemy powszechnie, że niemowlęta nie będą uczestniczyć w procesie tworzenia zabawki, jednakże z całą pewnością ucieszą się z wykonanej przez rodzica grzechotki niemniej niż w przypadku podobnej kupionej w sklepie. Z kolei starsze dzieci z pewnością chętnie będą pomagać swoim rodzicom.

Jakie są koszty wykonania zabawki „zrób to sam”?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabawkę typu „zrób to sam” możemy wykonać tak naprawdę z wielu różnych materiałów. Dzięki temu koszt jej wykonania spada do minimum. Oczywiście, potrzebny może okazać się na przykład klej, który trzeba będzie kupić w sklepie. Co ważne, za jakiś czas możemy daną zabawkę przerobić na inną, co ma także walor edukacyjny dla dziecka.

Zabawki „zrób to sam” to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych zabawek. Umożliwiają one bowiem maksymalne wykorzystanie wyobraźni nie tylko dziecka, ale również i rodzica. I co najważniejsze – w trakcie ich przygotowania dorośli mogą spędzić trochę czasu ze swoimi dziećmi.

Artykuł stworzony w oparciu o materiały zawarte nas stronie sklepu Kabum.pl – sklepu z zabawkami „zrób to sam”

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments