Jak dbać o głos?

Problemy z głosem są charakterystyczne dla przedstawicieli części zawodów, w których stanowi on narzędzie pracy. Do grupy ryzyka należą między innymi dziennikarze, nauczyciele, duchowni czy wokaliści. Problem dobrze znają również rodzice małych dzieci. Codzienne dbanie o struny głosowe to jedyny sposób, by uniknąć tego typu problemów. Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

--- REKLAMA ---

Unikanie czynników ryzyka

Praca zawodowa lub wychowywanie dzieci to tylko jeden z czynników powodujących problemy z głosem. Gdy nie możemy pozwolić sobie na oszczędzanie głosu, warto unikać pozostałych czynników. Codzienne dbanie o struny głosowe może polegać między innymi na regularnym nawilżaniu gardła. Sprawdzony sposób to spożywanie dużej ilości płynów, które powinny mieć letnią temperaturę. Nie jest wskazane picie wody gazowanej lub słodkich napojów, które negatywnie wpływają na kondycję gardła i strun głosowych. Lepiej nie nadużywać alkoholu, jak również mocnej herbaty i kawy. Na struny głosowe i błonę śluzową gardła bardzo negatywnie wpływa palenie papierosów. W domu i miejscu pracy warto zadbać o odpowiednio wysokie nawilżanie powietrza i przebywanie w przestrzeni wolnej od kurzu. Po wyeliminowaniu niekorzystnych czynników istnieje spora szansa na szybką poprawę pracy strun głosowych i kondycji gardła.

Podstawy higieny głosu

Dbanie o struny głosowe oznacza także praktykowanie szeroko rozumianej higieny głosu. Polega ona między innymi na unikaniu infekcji gardła, które bardzo negatywnie wpływają na stan błony śluzowej oraz szybką interwencję, gdy jednak infekcja nastąpi. Problemy z głosem pojawiają się również na skutek mniej oczywistych czynników. Należą do nich choćby niewyspanie, alergie, a nawet nieprawidłowa dieta. W trudniejszym okresie nie wolno nadużywać produktów mlecznych, które sprzyjają wydzielaniu się dużych ilości flegmy. Naszym strunom głosowym nie służą zbyt obfite posiłki. Przejadanie się istotnie wpływa na ich kondycję.

Profesjonalne wsparcie

Zdarza się jednak, że codzienne dobre praktyki nie wystarczą, by wyeliminować problemy z głosem. Pomocy warto poszukać wówczas w aptece. Jak dbać o głos w sposób profesjonalny? Przede wszystkim wybierając odpowiedni preparat o właściwościach silnie nawilżających i regenerujących. Jednym z takich są tabletki do ssania Cevitt posiadające w składzie 3 substancje czynne. Kwas hialuronowy wykazuje doskonałe właściwości nawilżające. Karbomer zwiększa swoją objętość nawet 1000 razy w obecności wody. Z kolei ksantan – polimer o dużej lepkości – charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami wiążącymi. Odpowiednia kombinacja składników zapewnia długotrwałe nawilżenie, ochronę błony śluzowej, a także szybkie złagodzenie objawów charakterystycznych dla problemów ze strunami głosowymi.

Czas na regenerację

Dbanie o struny głosowe polega również na zachowaniu zdrowego rozsądku. Problemy z głosem będą nawracać, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki odpoczynku. Powiedzenie, że milczenie jest złotem, nabiera sensu w przypadku osób cierpiących na tego typu dolegliwości. Warto wykorzystywać każdą możliwą chwilę na odpoczynek i aktywności, które nie muszą wiązać się z mówieniem.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments