Pojęcie inwentaryzacji opisuje zespół działań, których celem jest precyzyjne określenie ilości produktów w sklepie, a także na magazynie. Inwentaryzację sklepu i magazynu trzeba organizować regularnie, dbając o terminowe wykonywanie tych działań.
- Terminy inwentaryzacji
- Kiedy należy przeprowadzić inwentaryzację?
Terminy inwentaryzacji
Inwentaryzacja magazynu czy sklepu obejmuje nie tylko podsumowanie ilości zapasów, ale i porównanie ze stanem ewidencji, odpowiednimi danymi księgowymi i umowami. Specjaliści z http://oexcursor.pl/oferta/inwentaryzacje/ podkreślają, że celem tego typu działań jest przede wszystkim uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat autentycznej sprzedaży, liczby produktów spisanych na straty. Inwentaryzacja jest więc działaniem bardzo przydatnym i praktycznym, natomiast jest także wymuszona przez ustawę o rachunkowości. To właśnie ona określa terminy przeprowadzenia inwentaryzacji. Nie ma tutaj jednej sztywnej zasady. Wpływ na kalendarz ma przedmiot wyliczeń i podmiot, który jest zobowiązany do wykonania tego zadania. Warto pamiętać, że właściciel sklepu może taką inwentaryzację profesjonalną zlecić firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Nawet jednak jeśli decydujesz się na samodzielne jej przeprowadzenie, musisz pamiętać o:
- zachowaniu odpowiednich procedur,
- wyznaczeniu koordynatora czy kontrolera,
- sprawdzeniu dokumentacji po wykonaniu spisu.
Osoba, której powierzysz funkcję koordynatora czy kontrolę, będzie także odpowiadać za dochowanie terminów inwentaryzacji. Inwentaryzacja wymaga odpowiedniego przygotowania i przeprowadzenia, źle prowadzona może zaszkodzić. Czasami lepiej więc znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się przekazanie tego zadania profesjonalnej firmie świadczącej usługi inwentaryzacji.
Kiedy należy przeprowadzić inwentaryzację?
Najczęstszy termin inwentaryzacji to oczywiście zakończenie roku obrotowego. Inwentaryzację możesz jednak rozpocząć wcześniej, już na trzy miesiące przed zamknięciem roku. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ inwentaryzacja sklepu, magazynu to naprawdę żmudny i czasochłonny proces, na który warto zarezerwować sobie odpowiednio wiele tygodni. Trzeba pamiętać, że ustawodawca przewiduje kary dla tych, którzy nie dotrzymają terminu. Według ustawy o rachunkowości termin inwentaryzacji to ostatni dzień każdego roku obrotowego. Warto jednak pamiętać, że nie dla każdej firmy rok obrotowy równa się kalendarzowemu, dlatego również nie zawsze inwentaryzację wykonuje się na koniec grudnia. Ustawa dopuszcza zakończenie takiego spisu do piętnastu dni po zakończeniu roku.