Jest elementem wyposażania coraz większej liczby polskich domów. Znacznie podnosi komfort życia, zastępując pracę ludzkich rąk w zakresie zmywania brudnych naczyń. Warto jednak wiedzieć, że podczas gdy ona dba o naszą wygodę, my powinniśmy zadbać o nią. Proste błędy, czy brak wiedzy mogą doprowadzić do przedwczesnego wyeksploatowania sprzętu. Co więc wiedzieć powinniśmy? Kilka podpowiedzi przygotowali dla nas eksperci z restartagd.pl
Po pierwsze, sprawdź, jaką masz wodę
Bardzo częstym błędem popełnianym przez użytkowników zmywarek jest niestosowanie soli. Nie stosujemy jej, ponieważ reklamy produktów typu 3w1 czy nawet 4w1 skutecznie przekonują nas, że nie ma takiej potrzeby. W praktyce jednak wieloskładnikowe środki piorące sprawdzają się jedynie w sytuacji, gdy w domu jest miękka woda. Wtedy też nie trzeba kupować dodatkowej soli i z niej korzystać. Jeśli jednak woda w naszym domu jest średnio, lub bardzo twarda, stosowanie dodatkowej soli staje się koniecznością. Bez niej w zmywarce szybko osadzi się kamień, który zmniejsza skuteczność pracy zmywarki, a nawet może doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego należy w pierwszej kolejności sprawdzić twardość wody. W jaki sposób? Można zrobić to za pomocą specjalnego testera paskowego na jakość wody, czy testera kropelkowego (jest najdokładniejszy), które znajdziemy w marketach budowlanych, bądź dobrych sklepach hydraulicznych. Zawsze też można zgłosić się do najbliższego laboratorium i poprosić o wykonanie badania.
Po drugie, raz na jakiś czas odkamieniaj zmywarkę
Nawet, jeśli używamy soli lub mamy miękką wodę, przynajmniej kilka razy w roku powinniśmy zmywarkę odkamienić – podkreślają specjaliści z www.restartagd.pl. Do tego należy wykorzystać bądź specjalny preparat odkamieniający, bądź – jeśli producent dopuszcza taką możliwość – sposoby domowe. Tak doskonale znane nam produkty codziennego użytku, jak kwasek cytrynowy, ocet spirytusowy czy ocet winny doskonale sprawdzają się w roli pogromcy kamienia. Wybrany środek należy umieścić w zmywarce, a następnie nastawić na najbardziej intensywny program z możliwie najwyższą temperaturą prania. A jeśli w zmywarce dodatkowo pojawiają się brązowe plamy, detergent należy połączyć ze środkiem na osady żelaza, bo to właśnie ono pozostawia tego typu plamy.
Po trzecie, pamiętaj o filtrach i dyszach w zmywarce
Kamień to jedna z najczęstszych przyczyn awarii zmywarek. Drugą stanowią zaniedbywane przez użytkowników filtry i dysze. Regularnie czyszczone gwarantują niezawodną pracę zmywarki. Zaniedbane, mogą spowodować zalanie mieszkania i wymagają interwencji fachowca. Fachowa naprawa zmywarki oczywiście przywróci ją do stanu użytkowego. Ale jeśli chcemy długo się cieszyć jej niezawodnością, musimy zacząć dbać o jej wnętrze. Jak czyścić filtry? Zwyczajnie wyjmując je i opłukując pod bieżącą ciepłą wodą. Jeśli są pozatykane na przykład pestkami, te trzeba usunąć. Jeśli chodzi o dysze, tak samo należy je wyjąć, dokładnie umyć i z powrotem umieścić na miejscu.
Twarda woda, gromadzący się kamień, zapchane filtry – to częste przyczyny awarii zmywarek. By ich uniknąć, należy świadomie i zgodnie z zaleceniem producenta je eksploatować. A jeśli już się wydarzą, naprawę zmywarki należy zlecić fachowcowi. Tylko w jego rękach będzie bezpieczna. A Ty będziesz mieć pewność, że została dokładnie sprawdzona i solidnie naprawiona.