Urządzanie garażu nie wydaje się być czynnością trudną i skomplikowaną dla kogoś, kto zabiera się za to po raz pierwszy. Każdy kto kiedykolwiek urządzał mieszkanie wie, jak ciężko jest dobrać odpowiednie meble, wybrać je tak by pasowały do siebie nawzajem (a nie można zobaczyć czy są w tym samym odcieniu, bo przecież są w różnych sklepach!), mieściły się w pomieszczeniu – tu akurat wszystko da się zmierzyć i rozplanować, przynajmniej w teorii, bo w praktyce wielu z nas może mieć problem nie tyle z mierzeniem mebli i pomieszczeń, co z wyobrażeniem sobie, jak taki plan zadziała (bądź nie) w praktyce.
Podobnie ma się sprawa w przypadku garażu – choć urządzanie go różni się nieco od urządzania salonu, to różnice nie są znaczące. W salonie ważniejsza jest estetyka, bo w garażu czy w warsztacie nie ma znaczenia, że stół jest wykonany z nieco innego drewna niż regał, jednak i tu i tu liczy się dobra jakość i wysoka funkcjonalność mebli. Nikt nie chce wymieniać całego wyposażenia warsztatu po roku czy dwóch prawda? Skoro nie chcemy co i rusz inwestować w nowe narzędzia, czemu mielibyśmy inwestować w nowe meble?
Niedoświadczonym majsterkowiczom i ludziom zaczynających swoją przygodę z pracami warsztatowymi może wydać się, że dużo ważniejsze od mebli są narzędzia, z których korzysta się w warsztacie. Jest to stwierdzenie tylko częściowo prawdziwe. Zaiste, narzędzia są ważne i z czasem stanowić będa większość wydatków na wyposażenie warsztatu, jednak nie można zaniedbać bazy, czyli mebli.
Najważniejszym meblem w warsztacie jest blat roboczy. To na nim będziesz wykonywać większość prac, spędzisz przy nim długie godziny i to on będzie stanowił przestrzeń wytężonej pracy. Nie wybieraj go więc zbyt pochopnie. Zastanów się, co zamierzasz zrobić i jakiego blatu potrzebujesz. Porównaj oferty różnych firm, a przede wszystkim zastanów się, jaki rodzaj blatu będzie dla ciebie najodpowiedniejszy.
Po wyborze stołu warsztatowego jest przygotowanie narzędzi. Wyposażenie stanowiska warsztatowego to nie lada sztuka. Jak to zrobisz, zależy od ciebie i od rodzaju prac, jakie zamierzasz wykonywać, a także jak wiele czasu i jak często będziesz poświęcać na swoje hobby. Dla zapaleńców, którzy kilka razy w tygodniu, a może nawet codziennie będą zaglądać do warsztatu, by pogmerać w najnowszym dziele, najlepiej sprawdzi się tablica warsztatowa. Powieszona nad blatem roboczym zapewni swobodny dostęp do wielu narzędzi, dając tym samym możliwość bardzo szybkiego wzięcia się do pracy.
Z kolei ludzie grzebiący w samochodach lub ulepszający motocykle mogą polubić wózki narzędziowe. Ich niewątpliwą zaletą jest mobilność i możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu w warsztacie – uwalniają one od stołu warsztatowego i pozwalają na pracę w dowolnym miejscu.
Natomiast klasyczna opcja, czyli trzymanie narzędzi w specjalnych skrzynkach narzędziowych to możliwość ochrony narzędzi rzadziej używanych. Szczelne zamknięcia nie pozwolą na zardzewienie czy zniekształcenie narzędzi na skutek kontaktu z cieczami lub wystawieniem na wysokie temperatury.