Żylaki odbytu występują u każdego człowieka i są one anatomicznymi strukturami naczyniowymi położonymi w kanale odbytu. Typowo występują trzy kolumny i są one położone ponad linią zębatą. Biorą one udział w trzymaniu stolca, zapewniając 15-30% napięcia spoczynkowego. Bywają one jednak często przyczyną różnych objawów chorobowych, takich jak krwawienie, świąd w odbycie oraz wypadanie guzków krwawniczych.
Twory, które są w istocie rzeczy ciałami jamistymi zamykającymi kanał odbytu. Najpewniej jest to nasza rozwojowa pamiątka. Kiedy hemoroidy ulegną powiększeniu, stwarzają duży dyskomfort. Mogą być one w różny sposób przez pacjenta spostrzegane- albo wtedy kiedy zaczynają krwawić, albo wtedy kiedy dochodzi w nich do zakrzepu i bolesny guzek zaczyna wyzierać się poza szczelinę odbytu. Oczywiście jedna i druga sytuacja powinna budzić niepokój pacjenta i powinien się on jak najszybciej zgłosić do chirurga.- mówi profesor dr hab. Paweł Lampe.
W zależności od tego, czy choroba dotyczy hemoroidów wewnętrznych, czy zewnętrznych objawia się ona w różny sposób. W przypadku żylaków wewnętrznych występuje niebolesne krwawienie z odbytu, natomiast w drugim przypadku objawów może być niewiele, jednak towarzyszyć im może silny ból oraz obrzęk okolicy odbytu w momencie, gdy pojawi się zakrzep.
Przyczyny powstawania hemoroidów
Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele, dlatego nie można jednoznacznie wskazać jednego powodu. Najczęściej są ona związane z zaburzeniami rytmu wypróżnień, z zaparciami, brakiem aktywności fizycznej, nieprawidłową dietą ubogą w błonnik, czy ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, które może być spowodowane otyłością, wodobrzuszem, czy ciąża. Jako przyczynę powstawania żylaków odbytu wskazuje się również obciążenia genetyczne i nieobecność zastawek w żyłach odbytniczych. Częstość ich występowania wzrasta również z wiekiem.
Jak objawiają się hemoroidy odbytu Pierwszym z objawów może być dokuczliwe swędzenie odbytu, które większość chorych lekceważy. Następnie pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia. Mogą pojawić się niewielkie ślady krwi na papierze toaletowym. Z czasem dochodzi jednak do wypadania guzka i to właśnie na tej podstawie określa się stopień zaawansowania choroby. W pierwszym stopniu guzki nie wypadają, w drugim samoistnie wycofują się po wypadnięciu, w trzecim należy odprowadzać je ręcznie, a w czwartym, ostatnim są one nieodprowadzalne.
Leczenie hemoroidów
– Hemoroidy możemy wyleczyć zupełnie, to znaczy tak, że nie będziemy odczuwali żadnego dyskomfortu przez wiele lat. Ale znowu musimy powiedzieć co leczymy i jakim stopniu. Jeżeli mamy do czynienia ze stopniem czwartym, trzecim to nie ma co podejmować leczenia farmakologicznego, może być ono jedynie leczeniem wspomagającym, a hemoroidy należy leczyć agresywnie. – mówi profesor dr hab. Paweł Lampe.
Leczenie początkowe choroby o lekkim lub umiarkowanym nasileniu polega na zwiększeniu spożycia błonnika oraz, w celu uniknięcia odwodnienia – płynów. Podawane są również niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które uśmierzą ból. Stosowane są również nasiadówki. Pacjentom zalecany jest odpoczynek. Mało jest natomiast dowodów uzasadniających stosowanie czopków i innych środków do użytku zewnętrznego.
Zabiegi operacyjne stosowane są wyłącznie u pacjentów, u których nie nastąpiła poprawa po zastosowaniu leczenia zachowawczego. Wybór metody leczenia zabiegowego jest zależny od stopnia zaawansowania choroby. Istnieje wiele zabiegów ambulatoryjnych, które mogą być zaproponowane pacjentom z hemoroidami pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Wśród nich można wymienić podwiązywanie gumką, skleroterapię, fotokoagulację podczerwienią, laseroterapię, czy krioterapię .
W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne i również w tym przypadku istnieje szereg zabiegów operacyjnych, które może zaproponować nam lekarz, a wśród nich hemoroidektomia metodą Milligan- Morgan’a, Ferguson’a, czy Parks’a, operacja Longo, czy zabieg Morinagi- DGHAL.