Operacje bariatryczne stanowią przysłowiową ostatnią deskę ratunku dla pacjentów zmagających się ze znaczną nadwagą i otyłością. Nadmiar kilogramów to więcej niż problem natury estetycznej – chorobliwa otyłość jest uznawana za schorzenie o charakterze przewlekłym. Jest także przyczyną wielu innych poważnych dolegliwości. Niestety leczenie bariatryczne w niewielkim zakresie jest objęte refundacją NFZ, a listy oczekujących są bardzo długie. Większość pacjentów jest postawiona przed koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów leczenia (np. operacji żołądka).
Na czym polega operacja bariatryczna?
Bariatria zajmuje się leczeniem otyłości chorobliwej (II i III stopnia). Operacja bariatryczna należy do tzw. chirurgii ciężkiej, mimo że jest przeprowadzana laparoskopowo. Jest to zabieg poważny, niosący za sobą ryzyko pewnych powikłań. Niemniej jednak często dosłownie ratuje życie pacjenta.
Zabiegi chirurgii bariatrycznej dzielą się na trzy grupy
- zmniejszające objętość żołądka
- wyłączające część żołądka
- zmniejszająco-wyłączające.
W ramach chirurgicznego leczenia otyłości wykonuje się obecnie operacje, których celem jest zmniejszenie objętości żołądka lub wyłączenie tej części, w której wytwarzana jest grelina. Są to następujące zabiegi:
- Rękawowa resekcja żołądka – wykonywana u pacjentów z BMI 35-50. Polega na chirurgicznym zmniejszeniu pojemności żołądka do ok. 30%, co powoduje zmniejszenie wydzielania się greliny. W konsekwencji redukuje uczucie głodu i zapewnia sytość po małych posiłkach.
- By-pass żołądkowy zalecany u pacjentów, u których nie skutkują inne metody odchudzania, mają BMI powyżej 40 i występują u nich inne schorzenia, np. zespół metaboliczny, cukrzyca. Ta operacja bariatryczna polega na rozdzieleniu żołądka na małą część pokarmową (połączona z pompą jelitową) i wydzielniczą (nie dostaje się tu pokarm).
- Założenie opaski żołądkowej – zalecane pacjentom z współistniejącymi schorzeniami i o wysokim ryzyku powikłań. Polega na założeniu regulowanej opaski na górną część żołądka. Redukuje ona tempo przechodzenia posiłków do układu pokarmowego i ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu.
Wskazania do operacji bariatrycznych
Otyłość jest wskazaniem do operacji bariatrycznych żołądka, ponieważ sprzyja zapadaniu na choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia dróg żółciowych, miażdżyca, zwyrodnienia stawów, kręgosłupa, choroby nowotworowe, zaburzenia gospodarki lipidowej i hormonalnej itp. Należy pamiętać, że jako metoda inwazyjna, jest to ostateczność stosowana, kiedy zawiodą inne sposoby leczenia. Wśród wskazań to bariatrycznego leczenia otyłości wymienia się:
- BMI powyżej 40 (lub 35 w przypadku co najmniej dwóch chorób współistniejących, np. cukrzycy, bezdechu czy nadciśnienia)
- BMI 30 – 35 u pacjentów z cukrzycą typu 2, której nie można wyregulować lekami doustnymi i insuliną
- wiek od 18 do 60 roku życia
- uwarunkowania psychologiczne, rodzinne i socjalne – np. osoby podejmujące wcześniej próby leczenia otyłości, zaangażowane w leczenie.
Powikłania po zmniejszeniu żołądka
Operacja bariatryczna niesie ze sobą pewne ryzyko, jak każda procedura chirurgiczna. W okresie pooperacyjnym mogą pojawić się dolegliwości takie jak:
- nudności,
- wymioty
- bóle w klatce piersiowej zwłaszcza po obfitym lub niedokładnie pogryzionym posiłku.
Część pacjentów (ok. 25%) doświadcza problemów z kamieniami lub kamicą żółciową.
Powikłania charakterystyczne dla poszczególnych operacji bariatrycznych
W przypadku regulowanej opaski żołądkowej, w okresie kilkunastu lat po zabiegu, u części pacjentów występuje konieczność usunięcia opaski ze względu na jej przemieszczenie lub zakażenie albo nadmierne poszerzenie przełyku. Po resekcji mankietowej najpoważniejsze powikłanie wiąże się z nieszczelnością w miejscu zszycia ścian żołądka. Może też dojść do krwawienia do jamy otrzewnowej, zwężenia żołądka, a po kilku miesiącach do refluksu. Ryzyko związane z wyłączeniem żołądkowym dotyczy głównie niedoborów żywieniowych i związanych z tym chorób, takich jak anemia czy osteoporoza. Pamiętajmy jednak, że otyłość przyczynia się do rozwoju ponad 300 różnych powikłań i skraca życie nawet o 14 lat. Koszty związane z leczeniem są ogromnym obciążeniem, zarówno dla chorych, jak dla budżetu państwa.
Skorzystaj z możliwości finansowania zabiegu bariatrycznego
Niestety zmniejszenie żołądka na NFZ dotyczy znikomej ilości pacjentów, wiele procedur w ogóle nie jest refundowanych. Ponadto koszty, które mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy, nie kończą się na samej bariatrycznej operacji żołądka. Opieka nad pacjentem może obejmować leczenie dietetyczne czy dodatkowe korekty plastyczne.
Dla wielu pacjentów jedynym rozwiązaniem jest leczenie bariatryczne otyłości, gdzie opłaty są rozłożone na raty. Taką opcję ułatwia system Mediraty, który oferuje dostęp do prywatnych klinik w całym kraju oraz możliwość sfinansowania operacji bariatrycznej na podstawie faktury z placówki spoza listy. Wszystkie procedury są bardzo uproszczone i ograniczają się praktycznie do weryfikacji zdolności kredytowej oraz opracowania i sfinalizowania umowy.