Wanna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Warto wybrać urządzenie wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając wannę dopasowaną do potrzeb.
Wanna dopasowana do wielkości wnętrza
Pierwszą cechą wanny, jaką należy uwzględnić podczas zakupu, jest jej wielkość. W tym celu warto jeszcze przed wizytą w sklepie zmierzyć dokładne wymiary miejsca, w którym urządzenie to ma stanąć. Im mniejsza jest nasza łazienka, tym większe znaczenie mają parametry wszystkich urządzeń sanitarnych i mebli. W niewielkim pomieszczeniu znacznie trudniej zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, a ich komfortowe rozplanowanie to nie lada wyzwanie. Wielkość wanny powinna być niejako złotym środkiem pomiędzy wygodą korzystania a dostępnością miejsca.
Wanna wolnostojąca czy zabudowana?
W zależności od stylu aranżacji, możemy zdecydować się na wannę wolnostojącą lub zabudowaną. Pierwsze rozwiązanie pasuje zwłaszcza do łazienek w stylu retro, choć pewnym ograniczeniem jest wielkość pomieszczenia. Wanny zabudowane są częstszym wyborem. Łatwiej jest wkomponować je w aranżację, pokrywając odpowiednimi płytkami ? takimi samymi jak ściany lub z nimi współgrającymi.
Kształt wanny a wygląd łazienki
Duże znaczenie ma także kolejna cecha wanny, to jest jej kształt. Na rynku znajdziemy bardzo różne modele ? od tradycyjnych prostokątnych, przez narożne trójkątne, po owalne i okrągłe (zobacz modne wanny na stronie Castoramy). Wanny prostokątne dobrze sprawdzą się w każdej łazience, nawet stosunkowo małej czy wąskiej. Wanny trójkątne to natomiast świetny sposób na wykorzystanie narożnika pomieszczenia. Urządzenia owalne i okrągłe same w sobie mają dekoracyjny charakter, wymagają zatem odpowiedniego wyeksponowania, co możliwe jest właściwie tylko w dużej, przestronnej łazience.
Jaki jest najlepszy materiał na wannę?
Wanny wykonywane są z różnych materiałów, o odmiennych właściwościach. Najpopularniejsze są urządzenia akrylowe. Dostępne są w różnych kształtach i wielkościach, mogą mieć także niestandardowe kolory. Są lekkie i odporne na osadzanie się kamienia; niestety dość łatwo je zarysować. Bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są wanny stalowe oraz ciężkie wanny żeliwne. Oba rodzaje są jednak zimne w dotyku, co może powodować dyskomfort, zwłaszcza na początku kąpieli. Urządzenia ze sztucznego marmuru są natomiast ciepłe w dotyku, odporne i solidne, ale posiadają też wady: duży ciężar oraz wysoką ceną. Na rynku znajdziemy także wyjątkowo efektowne wanny drewniane oraz kamienne.
Dodatkowe wyposażenie dla wymagających
Wybierając wannę, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę ? obecność dodatkowego wyposażenia lub możliwość jego zamontowania. Chodzi tu przede wszystkim o podłokietniki, siedzisko i uchwyty do wstawania, przydatne zwłaszcza osobom starszym. Możliwe jest również połączenie w jednym urządzeniu funkcji wanny i prysznica poprzez montaż odpowiedniego parawanu i panelu prysznicowego. Warto rozważyć również zakup wanny z hydromasażem, która pozwoli na prawdziwy relaks w zaciszu własnego domu.
Wybierając wannę dopasowaną do potrzeb, należy zwrócić uwagę na jej wymiary, kształt, sposób montażu, materiał oraz dodatkowe wyposażenie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybieramy najlepszy produkt, który posłuży nam długie lata.