Nieszczelna armatura to problem domowych łazienek oraz kuchni. Wynika ze zwyczajowej eksploatacji i prędzej czy później przytrafi się każdemu. Są osoby, którym nie przeszkadza kapiący kran, innym wręcz przeciwnie. Warto jednak pomyśleć, że wraz z każda kroplą uciekają nam nasze oszczędności, które wydamy płacąc rachunki za wodę i kanalizację.
Zlokalizować problem
Nie każda usterka w zlewie wymaga natychmiastowej interwencji fachowcy. Oczywiście, jeśli problem jest na tyle poważny, że grozi zalaniem mieszkania, warto szybko poszukać hydraulika. Jest jednak wiele awarii punktowych, które można samodzielnie naprawić. Wystarczy do tego mieć zapał, śrubokręt, oraz klucz nastawny. Warto mieć również w domu odpowiedni zapas uszczelek, ponieważ bywa, że ich wymiana całkowicie likwiduje problem. Miejsce wycieku z reguły sygnalizuje, z jakim elementem musimy się zmierzyć. Czy chodzi o baterię, czy też zawory a może węża prysznicowego? W niektórych przypadkach woda potrafi cieknąć mimo zakręconego kranu, na przykład obok sworznia pokrętła.
Niewielka usterka, czyli uszczelka
Wszelkie prace rozpocznij od odcięcia dopływu wody, aby uniknąć zalania mieszkania. W tym celu wyszukaj zawór główny, który zwykle znajduje się w piwnicy, w okolicy wodomierza. W zależności od typu budownictwa, może się znajdować również na pionie lub w poziomowym odgałęzieniu w mieszkaniu. Dopiero teraz możesz przystąpić do naprawienia usterki. Często wystarczy dokręcić śrubę mocującą lub dławicę. W tym celu należy rozmontować wadliwy element i złożyć go ponownie. Przy dokręcaniu warto używać narzędzi (kluczy) dobrej jakości, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia samej baterii. Jeśli mimo dokręcenia nadal coś przecieka, najprawdopodobniej należy wymienić uszczelkę. Dławica, osadzona na nowej, powinna skutecznie zniwelować problem przecieku.
Wymiana uszczelki na nową
Przystępując do wymiany w najpierw wykręć korpus kranu i uwolnij znajdujący się w nim zawór grzybkowy. Jest on osadzony swoim trzpieniem w otworze zakończenia sworznia. Kiedy odkręcisz mosiężną nakrętkę, możesz już w prosty sposób zdjąć starą uszczelkę a na jej miejsce nałożyć nową. Aby nie wypadła, powinno się ją zabezpieczyć wcześniej zdjętą nakrętką. Kolejny etap to zamocowanie grzybka na sworzniu wraz z korpusem kranu. Całość nasadza się na korpus baterii. Warto wcześniej cofnąć pokrętło kranu w lewą stronę. Nie zapomnij również o sprawdzeniu, czy nowa uszczelka jest równomiernie założona na kołnierzu.
Inne wadliwe elementy
W przypadku baterii prysznicowej częstym problemem, powodującym nieszczelność jest przetarcie węża. Należy cofnąć element metalowy i poszukać, w którym miejscy gumowa struktura wymaga naprawy. Przy niewielkich pęknięciach można użyć specjalnej taśmy uszczelniającej. Pomaga również bawełniana nitka, którą wcześniej zanurzy się z stearynie. Przy większym uszkodzeniu najlepiej jest wymienić całego węża, którego wiele rodzajów znajdziesz w każdym sklepie z artykułami wykończeniowymi. Zdarza się również, że woda przecieka obok nakrętki ruchomej wylewki w sytuacji, kiedy kran jest odkręcony. Wówczas należy wymienić komplet pierścieni i uszczelek w miejscu, w którym łączy się wylewka z korpusem odbiornika baterii.
Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby ogarnąć problem przeciekającej baterii, zamiast zwlekać, lub bezskutecznie zmagać się z awarią, wezwij zaufanego hydraulika np. z firmy Hydropomoc.pl .