Grillowanie to nie tylko sposób przyrządzania jedzenia, to także czas na spędzenie czasu w gronie znajomych i rodziny. W Polsce grillowanie już dawno stało się jedną z głównych czynności, które robimy w wolnym czasie na wakacjach. Najważniejszym urządzeniem, którego używamy podczas tej czynności jest oczywiście grill. Jakie są ich rodzaje? Jakie kształty można spotkać w sklepach z tego typu sprzętem?
Grille elektryczne
Niegdyś mówiąc „grille„, mieliśmy na myśli tylko i wyłącznie te blaszane na węgiel. Wraz z upływem lat rynek zmienił się trochę i na dzień dzisiejszy, wyróżnia się kilka rodzajów grilli. Obecnie mamy do wyboru grille elektryczne, węglowe, gazowe i betonowe. Ten pierwszy rodzaj to najbardziej ekologiczny, najbezpieczniejszy i najzdrowszy możliwy wybór. Rola człowieka w procesie grillowania sprowadza się tylko i wyłącznie do uruchomienia grilla, a po jego nagrzaniu położeniu jedzenia i pilnowania stanu jego wypieczenia. W tym typie urządzeń eliminuje się całkowicie ogień i żar, dzięki czemu nie wytwarza się dymu i pozbywa się problemu z rozpalaniem. Co ważne, w przeciwieństwie do innych rodzajów sprzętu, grilla elektrycznego można używać na balkonie, choć ryzykuje się wtedy sympatię sąsiadów, ze względu na zniewalające zapachy.
Grille węglowe
To najpopularniejszy typ grilla. Wśród tradycyjnych grilli stosuje się podział ze względu na kształt. Najpopularniejszym kształtem są grille kuliste i prostokątne, choć zdarzają się inne kształty, jak np. cylindryczne, owalne, kolumnowe czy wahadłowe. W większości przypadków, są one podzielone na dwie części, oddzielone rusztem. Do dolnej wsypuje się węgiel, a górna stanowi swego rodzaju pokrywę. Zaletami tego typu grilli jest ich mobilność, spora powierzchnia, na której można przygotować jedzenie oraz stosunkowo niska cena. Zwykle mają one mechanizm, służący do regulowania wysokości, na której znajduje się ruszt grilla. Wadą tego rozwiązania jest konieczność rozpalenia, spore ryzyko poparzenia się i brak kontroli nad procesem grillowania.
Grille betonowe i gazowe
Grille betonowe to idealna opcja dla osób, dla których grillowanie jest bardzo często wykonywaną czynnością. Przeznaczone głównie do ogrodu lub ogródka działkowego, grille betonowe charakteryzują się bardzo dużym paleniskiem, które pozwala przygotować dużą ilość jedzenia w o wiele krótszym czasie. Poza funkcjonalnością, jest to świetny sposób na podniesienie walorów estetycznych swojego ogrodu.
Ostatni rodzaj grillów, cieszący się rosnącą popularnością, to grille gazowe. Charakteryzują się sporą mobilnością i brakiem ograniczenia w postaci konieczności podłączenia urządzenia do gniazdka lub rozpalenia. Wymagana jest jednak butla gazowa, której podłączenie może być problematyczne. Przed uruchomieniem tego typu pieca, należy dokładnie sprawdzić, czy butla z gazem jest odpowiednio podłączona – w przeciwnym wypadku może zaistnieć ryzyko wybuchu.
Tradycyjne pułapki
Jeśli nasza decyzja zbliża się do zakupu grilla węglowego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą pomóc wyeliminować problemy z użytkowaniem sprzętu. Przede wszystkim powinien być on wykonany z przynajmniej solidnej jakości materiałów (chyba, że potrzebujemy grilla na dwa razy). Poza oczywistą kwestią żywotności, surowiec, z jakiego wykonany jest grill odgrywa ogromną rolę w samym procesie grillowania. Tworzywa niskiej jakości mogą zepsuć walory smakowe przygotowanego jedzenia.
Kolejnym, bardzo istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest stabilność, czego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Gdy grillujemy, chcemy spędzić czas jak najprzyjemniej, a nie szukać pomocy medycznej z powodu poparzenia, prawda? Przed zakupem grilla warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób należy go czyścić.