Nie wszyscy entuzjastycznie podchodzą do przyswajania nowych partii wiedzy. Niektórzy na samo hasło „nauka” reagują ospałością i grymasem na twarzy. Na szczęście współczesna edukacja może mieć wiele odsłon i sprawić przyjemność nawet osobom starszym. Jak uczyć się z fiszek, by nauka nie okazała się nudnym wkuwaniem słówek?
Fiszki – idealne do samodzielnej pracy
Fiszki są skutecznym narzędziem na drodze do płynnej komunikacji w obcym języku. Ich głównym zadaniem jest poszerzanie słownictwa. Fiszki to niewielkich rozmiarów sztywne kartoniki, na których znajdują się kluczowe słówka dla osób na danym poziomie. Na odwrocie znajdują się ich tłumaczenia. To świetne wsparcie edukacyjne w poręcznej formie.
Przeciętny użytkownik zdaje sobie jednak sprawę, że wkuwanie nowych słówek bywa nużące. Poniżej znajdują się propozycje zabaw, które pomogą efektywniej wzbogacić zasób słownictwa. Bez względu na to, czy w użyciu są fiszki z angielskiego czy innego języka, efekt zawsze będzie taki sam – dobra zabawa i solidna porcja wiedzy.
Tworzenie historii – dla średniozaawansowanych
Kreowanie ustnej narracji będzie ciekawą zabawą w grupie. Z pudełka fiszek należy wylosować około 10 kartoników i zapoznać się ze znaczeniem każdego ze zwrotów. Następnie grupa wymyśla temat, którego będzie dotyczyło opowiadanie. Osoba, która zgłosi się na ochotnika, rozpoczyna pierwsze zdanie. Każdy następny fragment przedstawiają kolejni uczestnicy zabawy, wplatając słówka widniejące w kartach. Z pewnością będzie wesoło!
Gra w wojnę – dla osób na każdym poziomie
Kto nie pamięta tej karcianej gry? Z pewnością większość osób w dzieciństwie spotkała się z tego rodzaju rozrywką. Fiszkami także można grać w wojnę. Każda z fiszek ma przypisany numer. Gracze losują po 20 kart i tasują je, a następnie wykładają po jednej na stół. Osoba, która ma na karcie wyższą wartość, może zabrać obie karty pod warunkiem, że bezbłędnie przetłumaczy oba słówka. Wygrywa osoba z największą ilością kart.
Bomba – zabawa z kostką dla wszystkich
Do tej zabawy potrzebna będzie kostka do gry. Każdy z uczestników losuje po jednej fiszce. Jeśli poprawnie przetłumaczy frazę z kartonika, będzie mógł rzucić kostką. Ilość punktów będzie równa liczbie wyrzuconych oczek. Należy jednak uważać, ponieważ wyrzucenie jedynki, czyli BOMBY, powoduje przekazanie punktów zdobytych w poprzedniej rundzie osobie znajdującej się po prawej stronie.
Zabawy z fiszkami dla dzieci
Dzieci to jedna z nielicznych grup, które najszybciej uczą się poprzez zabawę. Warto wykorzystać fiszki z angielskiego do nauki nowych słówek podczas lekcji angielskiego. Świetnie sprawdzi się na przykład zabawa w kalambury (po uprzednim wyborze tematycznego zestawu fiszek, np. zwierzęta lub zawody), zgadywanki na podstawie prostych pytań, gra w bingo (tak, fiszki również się tu sprawdzą!) czy snucie historii z użyciem nowych słówek.
Nauka poprzez zabawę przynosi znakomite rezultaty. Gry najczęściej wymagają komunikacji w obcym języku – a o to właśnie chodzi. Użytkownicy nie tylko przełamują bariery komunikacyjne, ale i oswajają się z brzmieniem nowego języka.