Tales jest jedną z najbardziej znaczących postaci w nauce, szczególności dziedzinach matematycznych. Urodzony w 624 r. p.n.e. w Milecie, był pionierem racjonalnego podejścia w badaniach przyrody, szukał odpowiedzi na pytania dotyczące sensu i początku Wszechświata. Jeden z siedmiu mędrców Grecji (szkoła jońska). Wyjaśniając rzeczywistość odwoływał się do rozumu i natury, bardziej niż do tradycji i mitologii greckiej. Przez Greków uważany za mędrca, nie filozofa.
Spostrzeżenia dotyczące powstania świata
Tales uważał, że narodziny świata, powstanie przyrody wywodzi się z pewnego rodzaju substancji, dzięki której formy przyrody rozwinęły się i w którą ostatecznie się rozpadną. Substancję tę nazwano pramaterią (arche). Teoria Talesa mówi o wodzie, jako pratworzywie, niezbędnemu do życia, dzięki któremu rozwinął się świat. Według Talesa to co jest żywe żyje dzięki wilgoci, to co jest martwe wysycha, a zarodki wszystkiego są w przyrodzie mokre, a pokarmy soczyste. Wnioski takie tworzył dzięki podróżom. Odwiedzając Egipt zauważył, że tylko wokół Nilu rozwija się roślinność oraz w jaki sposób kiełkują rośliny, gdy woda odejdzie z pól, które położone są blisko rzeki. Zaobserwował również proces przemiany wody w parę wodną. Uznawał, że woda jest wieczna (stąd wzięło się powiedzenie, że Ziemia wznosi się na wodzie i stanowi jej chwilową postać (ruchy fal wyjaśniają trzęsienia Ziemi).
Osiągnięcia Talesa w matematyce i astronomii
Talesowi przypisuje się powstanie 5 teorii geometrycznych, w tym najpopularniejsza dotycząca proporcjonalności odcinków, które wyznaczone są na ramionach kąta płaskiego poprzez dwie przecinające je proste równoległe. Tales prawdopodobnie był też autorem twierdzenia, według którego średnica dzieli koło na równe dwie części. Wspomniane twierdzenie Talesa wykorzystywane jest współcześnie w różnych codziennych sytuacjach. Jest pomocne w wykonywaniu pomiarów budynków. Dzięki twierdzeniu można też obliczyć wysokość lotu samolotu pasażerskiego. Sam Tales wykorzystywał swoją teorię do mierzenia wysokości piramid egipskich oraz do pomiaru odległości statków od portów.
Tales przewidział również zaćmienie Słońc a w 585 r. p.n.e. (bitwa Lidów z Medami). Wiedział, że zjawisko to powstaje w wyniku zasłonięcia tarczy słonecznej przez Księżyc. Wyraził też swój pogląd dotyczący zapożyczenia światła przez Księżyc (od Słońca).
Rozwiązywanie problemów za pomocą praktycznych obserwacji
Tales potrafił rozwiązywać różne problemy, dotyczące codziennego życia w praktyczny sposób. Pomógł armii lidyjskiej przedostać się przez rzekę Halys, odprowadzając wodę z koryta przez specjalnie wykopany kanał. Doradzał żeglarzom, aby w trakcie rejsów kierowali się gwiazdozbiorem Małej Niedźwiedzicy. Dzięki znajomości meteorologii przewidział urodzaj oliwek, na czym skorzystał wynajmując wszystkie prasy do wyciskania oliwy z miejscowości, w której mieszkał. Doradzał również miejscowym politykom. Wypowiadał się przeciwko przymierzu Miletu z władcą Lidii.