Operacja plastyczna nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych z zakresu medycyny estetycznej. Rhinoplastyka, bo tak fachowo nazywa się operacja plastyczna nosa, umożliwia radykalną zmianę wizerunku – nos jako centralny element twarzy determinuje bowiem rysy całej twarzy. Jaki nosek jest najbardziej pożądany? Filigranowy, lekko zadarty, z wąskim czubkiem…
Oczywiście nie każda kobieta jest zadowolona z wyglądu swojego nosa; jednocześnie nie każda kobieta, która zdecydowała się na operację plastyczną nosa, będzie mogła w dowolny sposób zmienić kształt i wielkość nosa. Jak zawsze w przypadku ingerencji w wygląd, najważniejsza jest harmonia i proporcje. Nowy nos musi się zatem idealne komponować z resztą twarzy. Ostateczną decyzję o gabarytach i rysach nosa warto zatem zostawić doświadczonemu profesjonaliście. Podobnie rzecz ma się w przypadku znacznie mniej inwazyjnego zabiegu powiększania nosa iniekcjami kwasu hialuronowego. Jak nie trudno się domyślić, tego typu zabieg daje dużo mniejsze możliwości korekty nosa – jedynie w zakresie korekty niewielkich dysproporcji. I warto pamiętać, że iniekcje kwasu hialuronowego to rozwiązanie czasowe, utrzymujące się do 12 miesięcy. Poniżej najważniejsze informacje o operacji plastycznej nosa, zaczerpnięte od kliniki AestheticMed.
Przebieg operacji plastycznej nosa
Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, także operacja plastyczna nosa poprzedzona jest staranną konsultacją. Ma ona na celu z jednej strony dokładne określenie pożądanego efektu końcowego zabiegu, a z drugiej – wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Są nimi m. in. zapalenie zatok, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi czy anemia. Ponadto każda, nawet najmniejsza infekcja w obrębie jamy nosowej wymaga odłożenia zabiegu na późniejszy termin.
Przed zabiegiem pacjent wykonać musi szereg badań, m. in. parametry krzepnięcia krwi, morfologię i grupę krwi, poziom glukozy, elektrolitów oraz kreatyniny, a także anty HbS, anty HCV i anty HIV. Sam zabieg polega na wykonaniu nacięcia wewnętrznego, a następnie korygowaniu części chrzęstnych i kostnych nosa. Co można skorygować? Na drodze odjęcia fragmentów tkanek lub dodania chrząstki pobranej z małżowiny usznej lub przegrody nosowej można dokonać następujących zmian:
- podniesienie/ obniżenie czubka nosa
- skrócenie nosa
- zwężenie nasady nosa
- likwidacja garbu
- zwężenie skrzydełek nosa
Po zabiegu pacjent zostaje przed dobę w klinice, zaś rekonwalescencja trwa około 14 dni i obejmuje wygojenie ran oraz noszenie gipsowego opatrunku, a dodatkowo przez pierwsze trzy dni po zabiegu – tamponady. Siniaki i opuchlizna mogą utrzymywać się do kilku tygodni.
Fakty i mity dotyczące operacji plastycznej nosa
Mimo, iż operacja plastyczna nosa to powszechnie wykonywany zabieg, wokół tego zabiegu narosło wiele wątpliwości i mitów. Pora rozprawić się z najpopularniejszymi z nich.
1. Zabieg rhinoplastyki powoduje trudności z oddychaniem przez nos – MIT.
Jedynie na etapie noszenia tamponady oraz występowania pooperacyjnego obrzęku nosa możliwe są problemy z oddychaniem. Jednak po wygojeniu nosa nie powinny wystąpić problemy z oddychaniem, wręcz przeciwnie – jednym ze wskazań do plastyki nosa jest skrzywiona przegroda nosowa i trudności z oddychaniem.
Profesjonalnie przeprowadzona plastyka nosa może jedynie poprawić przepływ powietrza przez drogi nosowe.
2. Zabieg plastyki nosa może być wykonany w każdym wieku – MIT.
Dolną granicą wieku jest 15 lat u kobiet i 18 lat u mężczyzn. Granica ta wynika z konieczności ostatecznego ukształtowania się nosa i zakończenia jego wzrostu. Górna granica wieku jest bardziej płynna i wynosi około 40 lat. Po przekroczeniu tego wieku procesy gojenia i regeneracji zachodzą znacznie wolniej. Ponadto skóra ma mniejszą elastyczność i słabszą tendencję do obkurczania. Efekt końcowy może być zatem niezadowalający pod kątem estetycznym oraz zdrowotnym.
3. Zabieg plastyki nosa wykonują wyłącznie kobiety – MIT.
Jeszcze kilka lat temu większość zabiegów medycyny estetycznej wykonywana była wyłącznie u kobiet. Obecnie panowie są coraz bardziej otwarci na taki sposób dbania o wygląd i zachowanie młodości. Rhinoplastyka wykonywana jest u mężczyzn nie tylko ze wskazań medycznych, np. po urazach, ale także ze względów estetycznych.
4. Po operacji plastycznej nosa może dojść do zmiany barwy głosu – MIT.
Jedynie osoby „mówiące przez nos” mogą doświadczyć nieznacznej zmiany barwy głosu, jednak nie jest to uciążliwe ani specjalnie zauważalne.
5. Bezpośrednio po operacji twarz nie wygląda estetycznie – FAKT.
Z racji inwazyjnego charakteru operacji, do dwóch tygodni po zabiegu widoczne jest zasinienie i obrzęk, które jest naturalną konsekwencją ingerencji chirurgicznej, a nie powikłaniem.
Foto: CC by madame.furie / Flickr.com