Drukarnia cyfrowa – miejsce, w którym wydrukujesz ulotki, foldery czy wizytówki

Drukarnia cyfrowa jest miejscem, w którym bez większych przeszkód wydrukujemy wizytówki, plakaty, broszury czy foldery.

Czym się różni drukarnia cyfrowa od offsetowej?

Mogłoby się wydawać, że przede wszystkim parkiem maszyn. Teoretycznie w drukarni cyfrowej powinniśmy znaleźć urządzenia służące głównie do druku cyfrowego, podczas gdy w drukarni offsetowej – do druku offsetowego. Praktyka wygląda jednak odrobinę inaczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednej drukarni znajdowały się zarówno maszyny drukujące offsetowe, jak i cyfrowe. Jest to dość często spotykana sytuacja i nie ma w niej niczego dziwnego.

Oczywiście istnieją drukarnie oferujące swoim klientom głównie niskonakładowy druk cyfrowy i specjalizujące się w tego rodzaju produkcji poligraficznej. Nie oznacza to jednak, że nie wykonamy w takich miejscach druku wysokonakładowego. Po prostu tego typu zlecenie może wymagać dodatkowej konsultacji.

Czym charakteryzuje się druk, który można wykonać w drukarni cyfrowej?

Druk cyfrowy ma kilka zalet, których na próżno szukać w druku offsetowym.

  • Przede wszystkim może być on zrealizowany natychmiast po otrzymaniu przez drukarnię pliku z treścią do drukowania. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych matryc czy form. Dzięki temu czas oczekiwania na pierwszą odbitkę jest znacznie krótszy, niż w przypadku offsetu. Cena, szczególnie w przypadku niewielkich nakładów, także jest niższa. 
  • W druku cyfrowym bardzo łatwo spersonalizować wydruk. Dzieje się tak ze względu na wyżej wspomniany brak formy drukowej. Po prostu jeżeli chcemy wprowadzić zmiany w drukowanym tekście, obrazie, wzorze itp., robimy to z poziomu pliku wejściowego. Tym samym każda kolejna kopia może posiadać unikatową treść, numer seryjny czy adresata (na przykład na zaproszeniach). To samo się tyczy poprawek – jeżeli zauważymy jakiś błąd, to po prostu zatrzymujemy operację, wprowadzamy poprawkę w pliku i ponownie rozpoczynamy cały proces.
  • W druku cyfrowym nie jesteśmy ograniczeni do palety CMYK. Profesjonalne cyfrowe prasy drukarskie bez większych problemów mogą obsługiwać zarówno ten zakres barw, jak i każdy inny, który jest kompatybilny z posiadanym urządzeniem.

Poza tym warto pamiętać, że – podobnie jak w przypadku offsetu – tak i w druku cyfrowym drukowanie może być przeprowadzone na różnych rodzajach papieru.

Dlatego jeżeli planujemy wydrukować wizytówki, zaproszenia, wydawnictwa okolicznościowe, spersonalizowane teczki, notatniki, dyplomy czy jakiekolwiek inne druki niskonakładowe, zdecydowanie warto skorzystać z oferty dobrej i rzetelnej drukarni cyfrowej. Na przykład takiej, jak JKB Print z Warszawy.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments