Powódź jest poważnym zagrożeniem dla człowieka i dla jego dobytku. Gdy dochodzi do zalania domu, w takim przypadku przed ponownym rozpoczęciem korzystania z jego wnętrz, konieczne jest ich właściwe oczyszczenie, osuszenie oraz odkażenie.
Nadmiar wody w budynku może spowodować naruszenie jego konstrukcji. Woda przesiąka przez materiały, a tym samym osłabia je. Również przyczynia się ona do powstawania niebezpiecznych pleśni. Co więcej, woda z powodzi, która dostaje się do budynków, zawiera wiele niebezpiecznych zanieczyszczeń, które mogą być przyczyną pojawienia się skażenia biologicznego.
Dom po powodzi – od czego zacząć?
Gdy doszło już do zmniejszenia poziomu wód i do domu można bezpiecznie wejść, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jego konstrukcję. Powódź mogła spowodować jej naruszenie, na przykład poprzez podmycie fundamentów, spękanie ścian, stropów, wykrzywienie stolarki okiennej i drzwiowej.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów wskazujących na uszkodzenie konstrukcji budynku, konieczne jest powiadomienie lokalnego urzędu gminy albo organu nadzoru budowlanego.
W następnej kolejności, gdy budynek jest bezpieczny, konieczne jest wyniesienie z niego wszystkich zalanych mebli i innych sprzętów. W zależności od skali zalania może pojawić się również konieczność skuwania tynków oraz demontażu podłogi.
Odkażanie i osuszanie domu po powodzi
Gdy dom jest już opróżniony i zdemontowane zostały wszystkie materiały, które nie będą nadawały się już do dalszego użytkowania, można przystąpić do dalszych prac polegających na odkażaniu i osuszaniu budynku.
Domy po powodzi traktuje się jako skażone, dlatego należy je dokładnie zdezynfekować. Najlepiej prace te powierzyć specjalistom w tym zakresie, aby mieć pewność, że w budynku nie pozostaną żadne niebezpieczne substancje.
Potem może rozpocząć się osuszanie po powodzi – https://aquapro.com.pl/osuszanie-po-powodzi-podtopieniach/ z wykorzystaniem odpowiednio dobranych metod. Suszenie budynku może odbywać się w sposób naturalny – należy zostawić wtedy otwarte drzwi i okna. Gdy temperatury są niskie, zaleca się stosowanie ogrzewania, na przykład w postaci dmuchaw elektrycznych.
Gdy jednak celem jest jak najszybsze osuszenie budynku, konieczne jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm, które posiadają zaawansowane osuszacze. Dysponują one również sprzętem pozwalającym na osuszanie podposadzkowe, osuszanie ścian.
Z ofertami firm zajmujących się prowadzeniem osuszania budynków po powodziach można zapoznać się już teraz online – warto postawić na fachowców w swojej dziedzinie.