Meble ogrodowe – jak urządzić taras lub duży balkon?

Jeśli przeglądasz oferty sklepów stacjonarnych czy internetowych i nie masz sprecyzowanych oczekiwań co do mebli, które chcesz kupić na własny balkon, w pierwszej kolejności zastanów się nad własnymi potrzebami. Dopasuj umeblowanie także do wymiarów tarasu oraz przemyśl kwestie związane z ich przechowywaniem po sezonie.

Dopasuj meble do własnych potrzeb

Jakie umeblowanie sprawdzi się w twoim przypadku najlepiej? Jeśli najczęściej grillujesz na tarasie z rodziną i spożywasz posiłki na świeżym powietrzu, z pewnością najlepiej będzie jeśli zdecydujesz się na klasyczny stół tarasowy z krzesłami. Warto wiedzieć, że stoły ogrodowe dostępne są również w wersji rozkładanej, podobnie jak ich domowe odpowiedniki.

Z kolei kiedy spędzasz na balkonie głównie wieczory w towarzystwie znajomych, posilając się co najwyżej niewielką przekąską, znacznie lepiej niż stół sprawdzi się zestaw wypoczynkowy na taras. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie funkcji jedzenia przy stole i wygodnego relaksu na sofie czy leżaku albo w hamaku, jednak taką wielozadaniowość mogą w praktyce pełnić tylko nieliczne, bardzo duże tarasy.

Dobierz meble do wielkości tarasu

Kiedy ustalisz już, jaką rolę mają pełnić meble na twoim balkonie czy tarasie, pora przejść do konkretnych ofert. Rozpatruj je nie tylko pod kątem atrakcyjnego wyglądu, ale także wymiarów. A te są bardzo różne. Dwuosobowa sofa może mierzyć zarówno 90 cm, jak i 150 – wszystko zależy od designu i intencji projektanta mebla.

Zasada doboru rozwiązań jest w tym przypadku bardzo prosta – na niewielki balkon wstaw mały stolik ogrodowy z prostymi, składanymi krzesłami, z kolei na dużym tarasie możesz ustawić nawet w pełni komfortowy stół dla 8 osób z krzesłami wyposażonymi w podłokietniki.

Co zrobić z tkaninami na tarasie lub balkonie?

Wybierając meble na taras, zastanów się również nad bardzo istotną kwestią – przechowywaniem ich podczas zimy. Oczywiście na rynku dostępne są meble mrozoodporne, które można trzymać cały rok na balkonie. Lepiej jest jednak nawet w takim przypadku zadbać o ich „przezimowanie” w pomieszczeniu, które ochroni je przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Będzie je łatwiej doprowadzić do porządku przed kolejnym sezonem.

Nad przechowywaniem mebli, a raczej ich części wykonanych z tkanin (siedzisk i oparć), warto zastanowić się także podczas lata. W przypadku otwartych tarasów i balkonów nie zostawiaj tkanin na zewnątrz przez cały sezon – będą płowieć od słońca i chłonąć wilgoć w czasie deszczy i wilgotnych dni oraz nocy. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej skrzyni na taras – możesz w niej bez problemu przechować tkaniny chroniąc je przed niekorzystną pogodą. Jeżeli nie masz miejsca na składowanie siedzisk i oparć na balkonie, musisz niestety wygospodarować je wewnątrz mieszkania.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments