Dlaczego warto zainwestować w solidne ochraniacze na zęby

Sporty walki i inne kontaktowe dyscypliny sportu niosą ryzyko urazów, w tym bardzo groźnych dla zdrowia urazów w jamie ustnej. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka są ochraniacze na zęby. Dowiedz się, dlaczego w wybranych dyscyplinach sportu jest to element niezbędny, poznaj poszczególne rodzaje szczęk ochronnych i dowiedz się, w jakich dyscyplinach sportu okażą się nieodzowne.

Ochraniacze na zęby – skuteczna ochrona zębów i języka

Sporty kontaktowe, w tym przede wszystkim sporty walki, niosą za sobą ryzyko wielu zróżnicowanych urazów, które mogą znacząco wpłynąć na zdrowie zawodników. Bardzo niebezpieczne mogą okazać się uderzenia w okolice szczęki. Na pierwszą myśl przychodzą oczywiście wybicia zębów, które będą wymagały interwencji stomatologicznej, np. uzupełniania ubytków lub wstawiania implantów.

Jeszcze bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a nawet trwałego obniżenia komfortu życia, może okazać się przegryzienie języka, do którego również może dojść w konsekwencji uderzenia w szczękę. Skutki tego urazu mogą okazać się nieodwracalne i powodować problemy z mówieniem, łykaniem i oddychaniem. Dlatego ochraniacze na zęby mogą okazać się naprawdę nieocenione. Ochraniacz szczęki nie tylko skutecznie amortyzuje siłę uderzenia, ale chroni język przed przegryzienie. Niewielka inwestycja w to podstawowe akcesorium może okazać się zbawienna dla zdrowia sportowców wielu dyscyplin.

Szczęki bokserskie – jakie rodzaje wyróżniamy?

Ochraniacze na zęby może różnie klasyfikować. W pierwszej kolejności weźmy na tapet materiał, z których są wykonane. Możemy wyróżnić tutaj silikonowy ochraniacz szczęki oraz żelowy ochraniacz szczęki. Obydwa rodzaje gwarantują tak samo skuteczną ochronę zębów i język poprzez dobre właściwości amortyzujące siłę uderzenia. W czym zatem tkwi różnica? Żelowy ochraniacz na szczęki jest łatwiejszy w formowaniu, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do kształtu szczęki i gwarantuje wyższy komfort.

Drugim kryterium wyboru są ochraniacze na zęby pojedyncze i podwójne.

  • Ochraniacze pojedyncze chronią najczęściej górną szczękę. Są wygodniejsze i nie utrudniają oddychania. Stanowią odpowiedni wybór na treningi i sparingi z wykorzystaniem kasków ochronnych.
  • Podwójne ochraniacze na zęby mogą być mniej komfortowe i wymagają pewnego przyzwyczajenia się, aby zawodnik mógł w nich swobodnie kontrolować oddech. Gwarantują jednak skuteczną ochroną górnej i dolnej szczęki.

Wybór rodzaju ochraniaczy na zęby powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

Szczęki ochronne – nie tylko dla zawodników sportów walki

Ochraniacze na zęby to akcesoria, które pomagają chronić zęby i język nie tylko zawodnikom sportów walki. Wykorzystują je także przedstawiciele wielu innych sportów, w których kontakt z przeciwnikiem może stanowić zagrożenie dla jamy ustnej. Szczęki ochronne powszechnie stosują między innymi piłkarze ręczni czy futboliści i rugbiści. Stosują je też hokeiści i łyżwiarze, koszykarze, a niekiedy nawet piłkarze. Ochraniacze na zęby chronią też skateboarderów i rolkarzy, wioślarzy oraz baseballistów.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments