Dlaczego warto nauczyć się degustować wino?

W ostatnich latach Polacy z coraz większą ciekawością i sympatią podchodzą do picia, ale także produkowania wina. Chętnie kupujemy wino, myśląc o spotkaniach towarzyskich czy podczas zagranicznych podróży. Poszerzamy swoją wiedzę na temat jego rodzajów oraz prawidłowego podawania i choć jeszcze długa droga do miłości, jaką wino obdarowują Hiszpanie czy Francuzi, to możemy śmiało powiedzieć, że zaczynamy się na winie znać. W latach 2009-2020 w Polsce nastąpił 35-krotny wzrost produkcji wina. Nie tylko zatem poznajemy smaki trunków z uznanych winiarni za granicą, ale sami pragniemy je tworzyć.

Jak zacząć swoją przygodę z winem?

Aktualnie zmienia się nasz narodowy sposób picia wyrobów alkoholowych. Dużo większą uwagę przykładamy dziś do smaku i jakości, pragniemy się trunkiem delektować i cieszyć, i jesteśmy gotowi zapłacić więcej za alkohol, który oferuje nam taką możliwość. Naszą ciekawość możemy zaspokoić między innymi poprzez profesjonalnie zorganizowane szkolenia i degustacje alkoholi prowadzone przez firmę Pick and Taste. Świat wina, ale także innych trunków, jest bardzo złożony, pełen niuansów i detali, ale także często obarczony powtarzanymi w towarzystwie mitami, które nie pokrywają się z rzeczywistością. Coraz częściej spotykamy się z profesjonalnie wyposażonymi sklepami z winem czy winiarniami oferującymi bardzo ciekawy i rozbudowany asortyment. Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę z winem, możemy mieć kłopot z wybraniem dla siebie właściwego, a także odpowiednim jego podaniem. Degustacja wina będzie idealnym przyjacielem podczas nauki odkrywania smaków.

--- REKLAMA ---

Najlepszym sposobem na poznanie wina jest jego smakowanie

Dzięki dobrze przygotowanym warsztatom rozjaśniającym tajniki trunku z winorośli możemy zgłębić swoją wiedzę i otworzyć się na zupełnie nowe doznania. Poprzez pobudzenie naszych zmysłów Pick and Taste zachęca do czerpania prawdziwej przyjemności z picia wina. Taka forma poszerzania wiedzy we wciągający, ale luźny sposób nauczy nas rozróżniać aromaty i smaki poszczególnych trunków oraz ułatwi znalezienie swojego ulubionego wina. Prezentacje prowadzone są w sposób, który aktywnie angażuje uczestników, wypełnione są praktycznymi radami oraz ciekawostkami, które ułatwiają zrozumienie pewnych niuansów. Warto jest się pochylić nad winem, które pijemy, by móc poznać wszystkie smaki i aromaty, które dany trunek oferuje. Pomoże nam to kupować wino, które lubimy i lepiej się nim cieszyć!

Degustacja wina krok po kroku

Smakowanie wina obejmuje kilka etapów, które dotyczą naszych poszczególnych zmysłów. Po pierwsze zatem, wino oglądamy po nalaniu do kieliszka, obserwując jego barwę, przejrzystość, ewentualne musowanie lub zmętnienie. Delikatne zakręcenie kieliszkiem i rozlanie wina po ściankach ułatwi nam ocenę jego struktury. Kolejnym etapem jest refleksja nad zapachem wina, a tu kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrany kieliszek oraz ww. zakręcenie nim. Przy okazji wina najczęściej mówimy o nutach owocowych, kwiatowych lub korzennych. Najbardziej wyczekiwanym krokiem jest rzecz jasna posmakowanie wina, które powinno być niespieszne i dokładne, tak by wszystkie nasze kubki smakowe miały szansę na zetknięcie się z trunkiem. Wszystkie te etapy, wraz z końcowym zebraniem własnych wrażeń, przejdziesz na degustacji wina zorganizowanej profesjonalnie przez Pick and Taste. Dzięki temu będziesz świadomie wybierał wina, które Ci smakują.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments