Dla kogo ogrzewanie grzejnikowe będzie najlepsze

Dobranie odpowiedniego kotła i zrobienie instalacji zgodnie ze sztuką jest oczywiście ważne, ale trzeba też odpowiednio dobrać grzejniki. Tylko wtedy ogrzewanie będzie rzeczywiście skuteczne, a przy tym oszczędne. Ogrzewanie grzejnikowe nie bez przyczyny jest najbardziej popularnym rozwiązaniem nie tylko w Polsce.

---REKLAMA ---

Jakie grzejniki stosujemy najczęściej?

Rodzajów grzejników jest wiele, ale można wymienić cztery podstawowe. Należą do nich: konwektorowe, członowe, aluminiowe oraz płytowe. Praktycznie zawsze umieszcza się je na ścianach pod oknami, z reguły na zewnętrznych. Rzadziej – w pomieszczeniach, w których nie ma okna – grzejniki są przytwierdzane do ściany, która nie będzie zastawiona na przykład meblami.

Zadbaj o estetykę

Planując rozmieszczenie grzejników, trzeba pamiętać o estetyce. Coraz częściej możemy spotkać grzejniki, które bez wątpienia mogą też pełnić rolę dekoracyjną. Warto montować je symetrycznie – w osi okien, pod którymi się je wiesza.

Szybkość ogrzania i regulacja temperatury

Niewątpliwą zaletą ogrzewania grzejnikowego jest szybkość i skuteczność działania. Przy dobrze dobranych grzejnikach już po kilku minutach od ich uruchomienia w pomieszczeniu będzie ciepło. Łatwo też regulować temperaturę, bo wystarczy zmniejszyć dopływ ciepła do grzejnika lub go wyłączyć.

To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, niż np. w ogrzewaniu podłogowym, które będzie znacznie wolniej wytracać ciepło po wyłączeniu.

Kiedy wybrać ogrzewanie grzejnikowe:

• jeśli zależy Ci na czasie i pieniądzach – ogrzewanie grzejnikowe jest szybsze i zdecydowanie tańsze w montażu od ogrzewania podłogowego,

• gdy chcesz mieć wybór jak wykończysz podłogę – przy ogrzewaniu podłogowym możliwości jest zdecydowanie mniej,

• jeżeli planujesz mieć sporo mebli – nie mają one wpływu na temperaturę przy ogrzewaniu grzejnikowym,

• gdy postawisz na kocioł wysokotemperaturowy. Do grzejników może płynąć woda o praktycznie dowolnej temperaturze, a w ogrzewaniu podłogowym trzeba ją chłodzić przez zbiornik buforowy czy zestawy z zaworem mieszającym.

REKLAMA