Choroby nowotworowe są ogromnym problemem w społeczeństwach rozwiniętych. Na raka z roku na rok zapada coraz więcej ludzi. Do tego stanu przyczynia się między innymi zanieczyszczenie środowiska, a także charakterystyczna, złożona z wysoko przetworzonych produktów dieta.
O ile nie możemy przeciwdziałać wszystkim chorobom, o tyle nowotworom można w dużej mierze zapobiegać. Przekonajmy się jaka dieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka, a także przyczynić się do zwalczenia istniejącego już nowotworu.
Jakie produkty zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych?
Jeżeli chcemy, żeby nasza dieta chroniła nas przed nowotworami, powinniśmy wykluczyć z niej pewne produkty, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania. Wśród nich znajdują się między innymi:
- czerwone mięso,
- słodycze,
- produkty zawierające zbyt dużą ilość kwasów omega-6,
- produkty typu fast-food,
- alkohol,
- produkty wysoko przetworzone.
Choć czerwone mięso zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej kuchni polskiej, spożywanie go nie jest wskazane ze zdrowotnego punktu widzenia. Często zawiera ono wiele chemicznych dodatków, które w dużych ilościach mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób.
Osoby, którym zależy, żeby ich dieta miała działanie lecznicze, koniecznie muszą wykluczyć z niej słodycze i cukier. Warto zdać sobie sprawę, że glukoza jest pożywieniem komórek nowotworowych. Kiedy dostarczamy duże jej ilości do naszego organizmu, przyczyniamy się do szybszego rozwoju raka. Dodatkowo cukier uszkadza enzymy, których zadaniem jest niszczenie komórek nowotworowych. Warto podjąć wysiłek i zminimalizować spożycie cukrów. Nie jest to zadanie proste, ponieważ długotrwałe ich spożywanie powoduje uzależnienie. Musimy przygotować się a to, że pierwsze tygodnie będą trudne. Z czasem jednak coraz łatwiej będzie nam przychodziło odmówienie sobie słodkości.
Do grupy produktów, które w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się z naszej diecie należą rafinowane oleje i margaryny. Są one problematyczne ze względu na zawartość dużej ilości tłuszczy trans. Liczne badania wykazują, że tłuszcze trans powodują stany zapalne w ludzkim organizmie, a te z kolei przyczyniają się do powstania nowotworów. Równie problematyczny może być nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 w naszej diecie. Tłuszcze omega-6 w dużych ilościach znajdują się w oleju słonecznikowym, sojowym czy kukurydzianym. Regularne ich spożywanie w dużych ilościach może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.
Unikajmy dań typu fast-food i alkoholu
Jeżeli chcemy uchronić się przed nowotworami powinniśmy unikać częstego stołowania się w restauracjach serwujących dania typu fast-food. Takie dania z jednej strony zawierają duże ilości chemicznych dodatków do żywności, z drugiej natomiast sposób ich przygotowania pozostawia wiele do życzenia.
W sytuacji, kiedy nie możemy udać się do innego lokalu, sprawdźmy, czy w menu restauracji są sałatki lub „zdrowe” wersje tradycyjnych potraw.
Kolejnym produktem niewskazanym w diecie przeciwnowotworowej jest alkohol. Jego szkodliwe działanie polega na wypłukiwaniu cennego kwasu foliowego z organizmu. Jeżeli nie chcemy całkowicie rezygnować z wysokoprocentowych napojów, zamiast piwa i drinka wybierzmy lampkę czerwonego wina. Bardzo duże znaczenie ma również to ile alkoholu wypijamy – w diecie przeciwnowotworowej nie powinien on występować częściej niż okazjonalnie.
Co powinno znaleźć się a antynowotworowym jadłospisie?
Kiedy już wiemy jakich produktów należy unikać, poznajmy żywność szczególnie polecaną w walce z nowotworami. W dużej mierze do tej grupy należą warzywa i owoce zawierające wiele cennych witamin i minerałów. Bardzo duże znaczenie ma sposób ich podania. Żeby w pełni cieszyć się ich właściwościami, warto jest spożywać je na surowo lub w postaci jak najmniej przetworzonej. Dieta przeciwnowotworowa jest jednocześnie dietą alkaliczną, ponieważ produkty w niej zawarte są w większości zasadotwórcze. Jeżeli chcemy uchronić się przed nowotworami zadbajmy, żeby na naszych talerzach znalazły się:
- czosnek,
- cebula,
- cytrusy,
- warzywa kapustowate,
- tłuste ryby i owoce morza,
- awokado,
- pomidory i przetwory pomidorowe,
- gorzka czekolada,
- papryka,
- dynia,
- soja i soczewica,
- siemię lniane.
Bardzo duże znaczenie mają również przyprawy, których dodajemy do przygotowywanych dań. Warto zaopatrzyć się między innymi w słynącą z właściwości przeciwnowotworowych kurkumę, pieprz czy przeciwzapalny cynamon.
Duże znaczenie ma także nawadnianie organizmu. Podstawowym napojem na diecie zapobiegającej nowotworom jest niegazowana woda mineralna. Warto pić również zieloną herbatę, która posiada właściwości hamujące rozwój guzów.
Grunt to różnorodność
Żeby menu przeciwnowotworowe było maksymalnie skuteczne, powinno być zróżnicowane. Warto zadbać, żeby na naszych talerzach codziennie znajdowały się zdrowe warzywa i owoce. Choć zdrowa żywność ma duży potencjał leczniczy, pamiętajmy, że nie warto się przejadać. Dobrze jest spożywać kilka posiłków dziennie zachowując pomiędzy nimi kilkugodzinne przerwy.
Jeżeli poważnie myślimy o walce z nowotworami oprócz diety zadbajmy również o dawkę umiarkowanej aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia uchronią nas przed nadwagą, która zwiększa ryzyko powstania raka.
Artykuł powstał przy kooperacji z dietetykami z Dieta-Med Kraków, pomagających dobrać plan żywienia dla osób chorych.