W dużych przedsiębiorstwach, w których zachodzi konieczność wprowadzania ogromnej ilości dokumentów, niezbędny jest datownik. Ta pieczątka z datą służy do zaznaczenia dnia pojawienia się pisma w firmie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie kontrolować upływające terminy odpowiedzi na pisma. To doskonały sprzęt dla osób pracujących w księgowości i biurach rachunkowych, urzędach czy kancelariach prawnych.
Zalety korzystania z datownika
Artykuły biurowe wyposażone w dane oraz logo firmy to część identyfikacji wizualnej spółki, dzięki którym jest ona w stanie zbudować określony wizerunek. Pomimo tego, że posiadanie pieczątek i datowników nie jest obowiązkowe, przedsiębiorstwa często decydują się na zakup wyżej wymienionych gadżetów. Z pewnością jest to spowodowane tym, że cena tych akcesoriów jest niska, a korzyści wynikających z ich posiadania jest co najmniej kilka. Datownik sprawia, że:
- oszczędzamy czas – nie da się ukryć, że odbicie pieczątki odbywa się zdecydowanie szybciej niż zapisanie odpowiedniej ilości tekstu długopisem,
- nasze dokumenty są czytelniejsze – wysokiej jakości stemple gwarantują zarówno dokładne, jak i wyraźne odbicie tuszu na dokumencie. Dodatkowo zawarte na nich informacje stają się bardziej czytelne niż w przypadku pisma odręcznego,
- segregacja pism jest łatwiejsza – przy pomocy datownika, który oznacza dokumentację firmową według daty, jesteśmy w stanie bezproblemowo rozdzielać papiery urzędowe, jednocześnie zapewniając im terminowość w załatwianiu poszczególnych formalności.
Kolory, kształty i rozmiary
Dostępne na rynku datowniki mają zróżnicowane kształty, są okrągłe, owalne, prostokątne i kwadratowe. Ich rozmiary wahają się w zależności od modelu. Znajdziemy wśród nich produkty od 30×50 mm do 50×50 mm. Oczywiście możemy spotkać się ze znacznie większymi pieczątkami z datą.
Najpopularniejsze i najchętniej wybierane są datowniki samotuszujące. Kolory odbicia, czyli pozostawianych na kartce cyfr możemy wybrać dowolnie z własnymi preferencjami. Do wyboru mamy tusz w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym czy żółtym. Podobnie jest także z barwą obudowy. Tego rodzaju akcesoria są produkowane w różnorodnych odcieniach.
Jaki materiał będzie najelpszy?
Pieczątki z datą są produkowane nie tylko z plastikowych, lecz także z metalowych materiałów. Jeżeli chcemy, aby nasze materiały biurowe były trwałe i służyły nam przez dłuższy czas, powinniśmy zdecydować się na zakup produktu z wyższej półki. W zależności od rodzaju możemy zaopatrzyć się w datowniki z dłuższym i wygodniejszym uchwytem lub wersje z antypoślizgowymi stopkami.
Datowniki na zamówienie
Wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją pieczątek z datą znajdziemy także takie firmy, które oferują klientom datowniki na indywidualne zamówienie. To doskonała propozycja dla spółek, które potrzebują nietypowych stempli oraz chcą poszerzyć funkcję tradycyjnej pieczątki. Dodatkowo na stemplach można umieścić m.in. logo oraz napisy takie jak np. zapłacono czy polecony.
Ile to kosztuje?
Ceny datowników są niezwykle zróżnicowane. Najtańsze modele kupimy już za niespełna 15 złotych, ich droższe odpowiedniki mogą kosztować nawet ponad 100 złotych. Poszczególne kwoty są uzależnione przede wszystkim od producenta, parametrów oraz sposobu konstrukcji.
Pieczątki mogą posiadać zarówno samą datę, jak i dodatkowy, wybrany przez klienta tekst. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były połączone z pieczęcią firmową. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność pieniędzy podczas zakupu co najmniej kilku stempli oraz czasu potrzebnego do oddzielnego stemplowania dokumentów. Praktycznie każdy dostępny na rynku model datownika może zostać dostosowany do naszych preferencji.