Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Drewno na zewnątrz wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Na rynku jest ogromny wybór preparatów, którymi można zabezpieczyć lub odnowić drewniane meble ogrodowe czy inne elementy z drewna. Do wyboru są: emalie, oleje, lakiery, lakierobejce, impregnaty. Zanim kupimy konkretny preparat zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać: nadać drewnu inny odcień, zabezpieczyć go, nadać mu inny odcień i jednocześnie pokryć go kolorową warstwą, czy zależy nam na tym, aby zachować jego naturalny odcień.

Lakier

To rozwiązanie stosunkowo drogie, ale pozwalające zachować naturalny rysunek i odcień drewna. Na powierzchni drewna po zastosowaniu lakieru powstanie ochronna warstwa. Lakier jest szczególnie polecany do zabezpieczenia i renowacji miękkich gatunków drewna. Warto pamiętać, że nie każdy lakier można stosować do zabezpieczanie drewna egzotycznego.

Lakierobejca

To lakier, który został wzbogacony barwnikiem. Dzięki lakierobejcy można nadać drewnu nowy kolor, a jednocześnie podkreślić jego rysunek. Lakierobejca sprawdza się do malowania mebli ogrodowych z miękkiego drewna, na przykład sosnowego. Lakierobejcą można malować także drewniane elementy dekoracyjne.

Impregnat

Wnika w drewno, podkreśla rysunek słojów. Zabezpiecza drewno przed deszczem, promieniowaniem słonecznym. Impregnatów nie stosuje się do drewna egzotycznego. W sklepach do wyboru są impregnaty rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Impregnaty można stosować zarówno do zabezpieczania świeżego drewna, jak i do renowacji. W przypadku zabezpieczania świeżego drewna należy użyć dwóch rodzajów impregnatów. Pierwszy to impregnat bezbarwny, drugi z dodatkiem barwnika, który zabezpieczy je przed promieniami UV, sinizną i wilgocią.

Emalia

Są dostępne w szerokiej palecie kolorów i tworzą jednokolorową powierzchnię na drewnianych elementach. Pod emalią zniknie rysunek słojów. Emalia tworzy odporną na uszkodzenia powłokę.

Olej

Olej do drewna szczególnie polecany jest do zabezpieczania tarasów, ale olejować można wszystkie drewniane elementy. Może być stosowany do zabezpieczania i konserwacji tarasów i mebli w drewna egzotycznego. Olejowanie drewna to rozwiązanie najdroższe spośród wszystkich, które zostały przez nas zaprezentowane. Ale olejowanie ma wiele zalet. Warto się na nie zdecydować, gdy chcemy podkreślić strukturę drewna. Olejowanie doskonale zabezpiecza drewno przed wilgocią i promieniami UV.

Szeroką ofertę produktów do zabezpieczenia drewna na zewnątrz znajdziemy na Farbyjednynka.pl.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments