Im bliżej końca studiów, tym częściej możesz się zastanawiać, jak będzie wyglądać twoje CV. Poza danymi osobowymi i oczywiście samym kierunkiem czy specjalizacją, poziomem znajomości języków obcych i takimi uprawnieniami jak prawo jazdy może nie masz co wpisać. Być może nie posiadasz doświadczenia, a jest przecież ono wymagane przez potencjalnych pracodawców. Jednak, gdy się mocniej nad tym zastanowimy, okazuje się, że da się wiele rzeczy zrobić w czasie studiów, które znacząco poprawią naszą sytuację na rynku pracy i sprawią, że CV będzie wypełnione atrakcyjnymi treściami.
Jak zdobyć doświadczenie?
Największą bolączką uczniów czy studentów, którzy tak naprawdę dopiero wchodzą na rynek pracy, jest brak doświadczenia. A to ono w CV jest najważniejsze. Okazuje się jednak, że wiele aspektów naszego życia i działalności wpływa na to, w jaki sposób budujemy sobie doświadczenie i czym możemy się pochwalić w dokumentach aplikacyjnych. Warto więc skorzystać ze wskazówek, jak napisać swoje pierwsze CV, by zainteresować potencjalnych pracodawców.
Nie tylko etat
Wielu studentów w czasie nauki podejmuje prace dorywcze czy sezonowe. Są one ważnym punktem w CV, ponieważ pokazują umiejętności oraz budują doświadczenie, nawet jeśli to zajęcie nie jest związane ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Od kilku lat dużą popularnością cieszy się praca zdalna i okazuje się, że zlecenia czy też część etatu może być świetnym elementem w CV, a także świadczy o umiejętności zarządzania czasem. Zdarza się bowiem, że to właśnie mocne strony oraz na przykład znajomość języków obcych stają się kartą przetargową, która jest ważniejsza niż osławione doświadczenie. Nie bój się również wspominać o praktykach, wymianach studenckich, projektach, w jakich brałeś udział.
Życie studenckie jako doświadczenie
Dobre CV musi przyciągać uwagę i wyróżniać się w stercie podobnych dokumentów aplikacyjnych. Poza oczywiście stroną graficzną oraz poprawnym uzupełnieniem ważnych elementów warto wyeksponować swoje atuty – w tym wypadku umiejętności i znajomość języków obcych. Wiele osób już w czasie nauki dochodzi też do tego, że studia to nie tylko czas zakuwania do sesji i imprez ze znajomymi. To świetna okazja, by nabyć doświadczenie – nawet to niezwiązane z pracą zarobkową. Dla pracodawcy może być ważne to, że działaliśmy w organizacjach studenckich, zaangażowaliśmy się w wolontariat, organizowaliśmy ważne wydarzenie czy też udzielaliśmy się w kole naukowym lub innym zespole. To okazja, by rozwijać swoje zainteresowania, a także gotowe punkty do CV. I one właśnie zwiększają szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Co musi się znaleźć w CV?
Zmieniają się trendy w przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych i warto zawsze sprawdzać, jakie są aktualne wytyczne, by po prostu nie zostać w tyle. Pierwsze CV jest niezwykle ważne i warto się do niego przygotować. Należy przygotować oczywiście dane osobowe. Poza tym ważnym elementem jest podsumowanie zawodowe, które umieszcza się na górze strony. W sekcji doświadczenie warto wpisać pracę dodatkową, wolontariat, praktyki czy staże. Je powinny potwierdzać uzyskane referencje. To niezwykle ważny dodatek, ponieważ daje obraz, jakimi jesteśmy pracownikami. Oczywiście musi się pojawić wykształcenie, szkolenia i certyfikaty – ważne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy i wymagań danego stanowiska. Nie zapomnij też o zainteresowaniach. A jeśli interesuje cię mieszkanie dla studentów w Krakowie, z którego możesz na przykład pracować zdalnie na część etatu, rozważ LivinoX – jest tam dobre WiFi.