Rozpoczęcie prowadzenia działalności w Internecie pozwala na szybsze znalezienie nowych klientów zainteresowanych współpracą. W przypadku większości witryn, warto zadbać o odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa.
Certyfikat SSL pozwala na zabezpieczenie komunikacji. Dzięki niemu domena internetowa jest postrzegana jako godna zaufania. Szyfrowanie transmisji jest koniecznym minimum.
Czym jest certyfikat SSL?
Certyfikat SSL jest częścią protokołu TLS (ang. Transport Layer Security), który rozwija bezpośrednio wcześniej wykorzystywany protokół SSL (ang. Secure Socket Layer). Głównym celem powstania tych narzędzi jest zabezpieczenie komunikacji pomiędzy urządzeniami. Z uwagi na swoje założenia zapewnia poufność transmisji danych i ich integralność. Oznacza to, że przesyłane informacje nie zostaną odczytane przez podmioty niepowołane, a także że nie zostaną one zmienione. Dodatkowo, wykorzystując certyfikaty, istnieje możliwość uwierzytelnienia serwera świadczącego daną usługę.
Rodzaje certyfikatów SSL
Certyfikaty SSL można podzielić między innymi pod względem wymaganego rodzaju weryfikacji. Można wyróżnić certyfikaty:
- Domain Validation – spełnia podstawowe funkcje certyfikatu SSL. Podczas tworzenia certyfikatu dla domeny weryfikuje się tylko domenę, której certyfikat ma dotyczyć. W praktyce oznacza to sprawdzenie, czy pod zgłaszanym adresem znajduje się witryna podlegająca certyfikacji,
- Organization Validation – stanowi rozszerzenie certyfikatów DV. Podczas weryfikowania domeny, weryfikowany jest także podmiot wnioskujący (firma lub osoba prywatna). Organizacja wydająca certyfikat OV może poprosić właściciela domeny o wyciąg z KRS. Posiadanie przez witrynę tego typu zabezpieczenia można sprawdzić po kliknięciu w przycisk dostarczający dodatkowych informacji o bezpieczeństwie witryny (zazwyczaj jest to symbol kłódki znajdujący się na pasku adresu),
- Extended Validation – najwyższy poziom zabezpieczeń. Posiadanie przez firmę lub osobę prywatną certyfikatu tego rodzaju objawia się pojawieniem się nazwy firmy na zielonym pasku adresu przeglądarki. Instytucja wnioskująca jest sprawdzana pod kątem fizycznego istnienia, statusu prawnego, prowadzenia działalności i zgodności z danymi urzędowymi. Bardzo często certyfikaty EV posiadają banki.
Zalety posiadania certyfikatu SSL
Certyfikat SSL dla witryny internetowej zapewnia użytkownika o odpowiednio wysokim poziomie bezpieczeństwa transmisji wrażliwych danych między nim, a serwerem usługowym. SSL pozwala na szyfrowanie komunikacji, bazując na szyfrowaniu asymetrycznym. Możliwe jest także sprawdzenie podpisu elektronicznego poświadczającego wiarygodność domeny.