Kiedy przeglądać będziesz notowania giełdowe z pewnością zauważysz, że pokazują one nie tylko wartość poszczególnych spółek, ale i wycenę indeksów giełdowych, takich jak WIG czy WIG20. Dla laika nic wielkiego one nie znaczą, ale dla inwestorów, mniej lub bardziej doświadczonych, już jak najbardziej.
Kiedy przeglądać będziesz notowania giełdowe z pewnością zauważysz, że pokazują one nie tylko wartość poszczególnych spółek, ale i wycenę indeksów giełdowych, takich jak WIG czy WIG20. Dla laika nic wielkiego one nie znaczą, ale dla inwestorów, mniej lub bardziej doświadczonych, już jak najbardziej. Odzwierciedlają one bowiem kondycję giełdy i jej poszczególnych fragmentów. Mają realną wartość dla inwestora, ponieważ pozwalają one na inwestowanie na giełdzie, bez konieczności zakupu akcji spółek. Jak jest to możliwe?
Pojęcie indeksów giełdowych
Zanim dowiesz się, jak inwestować w indeksy giełdowe i z jakim ryzykiem inwestycyjnym jest to związane, dowiedz się, co właściwie należy rozumieć pod tym pojęciem. Indeksy giełdowe to wskaźniki, które obrazują koniunkturę na danej giełdzie lub w obrębie branży, w której notowane są spółki giełdowe. Indeksy giełdowe to wartość wyliczana w punktach, która wyraża aktualną cenę dobranych do indeksu spółek giełdowych, choć największe indeksy biorą przy tym pod uwagę wartość wszystkich spółek z parkietu. Dzięki indeksom możesz zobaczyć, w jaki sposób zmieniają się ceny wyselekcjonowanych lub wszystkich spółek. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/indeksy-gieldowe
Przykłady indeksów na giełdzie w Warszawie i na świecie
Najbardziej znanym i najstarszym polskim indeksem na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest indeks WIG. Skrót ten oznacza Warszawski Indeks Giełdowy, który jest indeksem dochodowym, czyli uwzględniającym w swojej wartości prawa poboru oraz dywidendy wypłacane przez różne spółki. Obliczany jest on od 16 kwietnia 1991 roku. Pierwsza, bazowa wartość indeksu WIG wynosiła dokładnie 1000. W skład indeksu WIG wchodzą wszystkie spółki notowane na głównym rynku GPW, które jednak powinny przy tym spełniać bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach.
Na GPW w Warszawie notowany jest też indeks WIG20, który obliczany jest na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z głównego rynku GPW. Nie może w nim uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego.
Jak inwestować w indeksy giełdowe?
Jednym z mniej popularnych sposobów na inwestowanie w indeksy giełdowe, przynajmniej na polskiej GPW, jest zakup jednostek uczestnictwa w funduszach typu ETF. Dostępne są trzy różne ETFy, bazujące na indeksach WIG20, S&P500 czy DAX. Na świecie jednak jest to jednak bardzo popularny tryb inwestowania, który pozwala na prowadzenie szeroko zakrojonych działań na giełdzie, bez konieczności nabywania wielu akcji różnych spółek notowanych na niej. ETF-y są w stanie przynieść wymierne korzyści inwestorowi, jeśli opierają się o indeksy giełdowe, zwłaszcza w porównaniu z inwestowanie w zwykłe fundusze akcyjne.
Szanse na prowadzenie inwestycji z wykorzystaniem indeksów giełdowych stwarzają też kontrakty na różnice kursowe CFD. Pozwalają one na spekulowanie akcjami w oparciu o wzrostu bądź spadki ich cen. CFD na indeksy giełdowe wykluczają przy tym konieczność faktycznego kupowania akcji spółek giełdowych grupowanych przez dany indeks. Kontrakty CFD są dobrym sposobem na prowadzenie inwestycji z użyciem indeksów giełdowych dla tych inwestorów, którzy nie mają zbyt pokaźnego kapitału, ponieważ brokerzy oferujący je pozwalają na stosowanie przy nich wysokich dźwigni finansowych.
Dobrym pomysłem w przypadku indeksów giełdowych i CFD-ów będzie korzystanie ze skalowania zleceń. Zwiększa się przy tym rozmiar transakcji, gdy cena rynkowa spada. Skalowanie umożliwia też uśrednienie ceny wejściowej, zarządzanie ryzykiem i blokowanie zysku. Zobacz też: https://topinwestycje.pl/broker-xtb-opinie/