W XXI wieku możliwość identyfikacji materiałów i towarów jest podstawą procesów w produkcji, transportu, magazynowania. W zasadzie możemy wyróżnić dwa sposoby identyfikacji. Jedną z nich jest opieranie się na wielu dokumentach, fakturach. Jednakże w dzisiejszych czasach jest niewystarczające. Natomiast drugim sposobem jest automatyczne odczytywanie danych z etykiet, które znajdują się bezpośrednio na opakowaniach.
Co to jest System Automatycznej Identyfikacji AIS?
Automatyczna identyfikacja to procesy i systemy, które wspierają identyfikację, a także kolekcjonowanie danych za pomocą dostępnych technologii identyfikacji. Mogą to być chociażby kody kreskowe, technologia RFID lub zaawansowane systemy wizyjne. Tego typu identyfikacja wykorzystywana jest między innymi w systemach ewidencji środków trwałych i identyfikacji. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest duża aktualność, ale przede wszystkim bezbłędność dostarczanych informacji, co jest niezwykle istotne w większych przedsiębiorstwach.
Pomaga w prosty sposób wskazać aktualną lokalizację. System Automatycznej Identyfikacji AIS wymaga zastosowania etykiet, na których możemy znaleźć informacje o towarze, dzięki którym wszelkie informacje mogą być wysyłane do specjalnie stworzonej do tego celu bazy danych systemu informatycznego. Nie da się ukryć, że znacząco przyspieszają i zdecydowanie ułatwiają realizację zadań związanych z ewidencjonowaniem.
Metody automatycznego gromadzenia danych.
W logistyce automatyczna identyfikacja jest pojęciem bardzo złożonym. Wynika ona przede wszystkim z relacji pomiędzy identyfikatorem, urządzeniem odczytującym, bazą danych, a także organem wykonawczym. Wybór optymalnego nośnika danych jest zatem bardzo istotny. Wyróżniamy metody automatycznego gromadzenia danych, takie jak optyczne, magnetyczne, elektromagnetyczne, biometryczne, dotykowe, a także kart inteligentnych.
Kody kreskowe jako najpowszechniej wykorzystywane w AIS.
Kody kreskowe est to jedna z najstarszych, jednakże najczęściej stosowana metoda automatycznego rejestrowania. Polega na tym, że wykorzystuje się etykiety zawierające kody kreskowe, na których można zapisać poszczególne informacje liczbowe i tekstowe. Zdecydowanie do największych zalet takiego rozwiązania możemy zaliczyć niską cenę, uniwersalność, łatwość wydruku, szybkość odczytywania danych, a także bardzo niski współczynnik błędnych odczytów. Niestety jak każda technologia tego typu- ma również swoje wady. Odczyt możemy dokonać tylko i wyłącznie z bliskiej odległości, co często jest mało praktyczne i uciążliwe.
Dodatkowo etykiety są bardzo podatne na wszelkie uszkodzenia, co wiąże się z potencjalnymi problemami w zakresie odczytywania danych. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest także to, że utworzonej informacji nie możemy w żaden sposób zmodyfikować. W przypadku chęci dokonania wszelkich zmian zmuszeni jesteśmy do wydrukowania nowej etykiety, co jest czasochłonne. Od jakiegoś czasu można zaobserwować wzrost popularności kodów QR. Pozwalają zapisać więcej informacji. W przypadku delikatnego uszkodzenia bez problemu odczytamy potrzebne dane.