Odwiedziny u lekarza rodzinnego często odbywamy tylko wtedy, kiedy już kompletnie rozkłada nas choroba. Wizyta w przychodni lekarskiej w pełnym zdrowiu wydaje się bezcelowa. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczne leczenie wielu objawów jest możliwe dzięki szybkiemu ich wykryciu. Lekarz pierwszego kontaktu to osoba, która może być pierwszym przystankiem w kierunku odpowiedniej profilaktyki, zwłaszcza jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie.
Badania diagnostyczne w przychodni lekarskiej
Ze specjalistą medycyny rodzinnej warto poruszyć temat badań diagnostycznych. Dla kobiet po przekroczeniu 16 roku życia czynnością profilaktyczną powinny być badania tarczycowe. Szacuje się, że co trzecia kobieta w Europie ma problemy z tarczycą – lekarz endokrynolog, który szybko wykryje anomalie może znacząco poprawić komfort życia i zahamować przykre następstwa związane z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy. Również dla kobiet przychodnie lekarskie oferują badania ginekologiczne. Profilaktyka w tym zakresie jest wciąż zbyt mała w naszym kraju.
Kompleksowe badania zlecane przez lekarza ogólnego w przychodni lekarskiej mogą być dla nas ważne nie tylko wówczas, gdy odnotowaliśmy pierwsze sygnały o potencjalnej chorobie. Również obciążenia genetyczne w naszej najbliższej rodzinie nie powinny być bagatelizowane – wiele przypadłości jest niestety dziedziczne. Badania USG są tego dobrym przykładem, do których regularnie zachęca jedna z niewielkich lokalnych przychodni rodzinnych w Zbiersku (Przychodniazbiersk.pl).
Badania laboratoryjne w przychodni lekarskiej
Bardzo wiele niepokojących sygnałów w naszym organizmie jesteśmy w stanie wyłapać poprzez badania laboratoryjne w przychodni lekarskiej. Lekarz pierwszego kontaktu wypisuje skierowanie na wniosek pacjenta. Do typowych testów zalicza się: morfologię, OB, glukozę, cholesterol, trójglicerydy, kwas moczowy, kreatynina, badanie ogólne moczu. Badanie jest niezwykle proste i szybkie – ze strony pacjenta polega z reguły na przyniesieniu do przychodni lekarskiej pojemniczka z moczem do badań, a także poddaniu się poborowi próbki krwi z żyły.
Dzięki wykazowi wyników badań morfologicznych i moczu można szybko wychwycić infekcję bakteryjną i wirusową. Lekarz ogólny oceni, czy nie dolegają nam przewlekłe stany zapalne, słaba odporność, zaburzenia w krzepnięciu krwi. Badania moczu mogą natomiast dać wyraźny obraz tego, co dzieje się w naszych nerkach.
Badania w przychodni lekarskiej mogą mieć oczywiście charakter bardziej kompleksowy. W niektórych przypadkach lekarz rodzinny sam zleca dodatkowe testy, np. na poziom żelaza, TSH, bilirubiny czy pełen lipidogram. Pierwszy krok jest jednak zawsze po naszej stronie – to wizyta profilaktyczna w przychodni może rozpocząć serię badań, które pozwolą nam na kontrolę stanu zdrowia i w razie potrzeby na szybką reakcję.
Warto zaznaczyć, że profilaktyka nie dotyczy jedynie osób starszych i często chorujących. Każdy z nas co najmniej raz w roku powinien poddać się badaniom morfologicznym oraz moczu, a także sukcesywnie obserwować inne układy – tylko w ten sposób zapewnimy sobie odpowiednio szybką reakcję. Lekarz rodzinny nam w tym pomoże.
Zobacz również: Porady dentystyczne od Dentysta-stomatolog.kalisz.pl