Czy trzeba specjalnie dbać o szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczki elektryczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Decydujemy się na nie ze względu na to, że są w stanie zagwarantować dokładniejsze czyszczenie jamy ustnej niż klasyczne szczoteczki. Jednocześnie jest to również bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba samemu bardzo dokładnie szczotkować wszystkich zakamarków. Zrobi to za nas końcówka szczoteczki elektrycznej. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk na rękojeści urządzenia a szczoteczka, wykonując nawet blisko 100 tysięcy ruchów na minutę, będzie w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia z zębów. To czym my będziemy się musieli zajmować to wyłącznie przesuwanie główki z zęba na ząb. Jednak nie tylko nasze zęby potrzebują uwagi i pielęgnacji. Należy także pamiętać o tym, że szczoteczka, jeśli chcemy by służyła nam jak najdłużej, musi być zadbana a nie zawsze tak jest.

Jak można zadbać o skuteczne działanie szczoteczki przez wiele lat?

 

1.Nie ładuj akumulatora 24/7

Szczoteczki soniczne (poruszające się ruchem wymiatającym) i niektóre nowoczesne obrotowe szczoteczki do zębów mają akumulatory litowo – jonowe, które mają one bardzo krótki czas ładowania ale długi czas użytkowania. W niektórych bardziej zaawansowanych modelach będzie to nawet dwa miesiące! W starszych modelach szczoteczek elektrycznych mamy takie akumulatory, które gwarantują pracę jedynie od tygodnia do maksymalnie dwóch tygodni. Jeśli chcemy, by akumulator rzeczywiście w taki sposób pracował będziemy musieli o niego zadbać. Przede wszystkim nie będzie można go przeładowywać. Akumulatory litowo – jonowe są takie same jak baterie w laptopach czy smartfonach. Podłączone cały czas pod ładowarkę będą tracić swoją żywotność oraz pojemność, a co za tym idzie szybko będą się rozładowywać w momencie, gdy zostaną odłączone od zasilania. Takie akumulatory trzeba ładować zgodnie z tym co będzie radził producent w instrukcji obsługi. Zwykle gdy poziom akumulatora będzie spadał do 30% będzie trzeba go podłączyć i naładować do pełna. Coraz powszechniej przygotowywane są również rozwiązania z czujnikiem zapobiegającym przeładowaniu akumulatora, ale nie są one jeszcze na tyle popularne, by w szczoteczkach pojawiały się powszechnie. Dlatego lepiej będzie odłączyć swój sprzęt od sieci.

 

2.Myjąc zęby umyj też rękojeść

W czasie, gdy będziemy myć zęby szczoteczką elektryczną często spieniona pasta dostanie się na rękojeść, która będzie w naszych rękach. Oczywiście nic złego w tym nie ma, ponieważ każda szczoteczka w jakieś mierze jest wodoszczelna, dzięki temu będzie można ją spokojnie opłukać po umyciu zębów. Jednocześnie jeśli nie będziemy stosować takiej praktyki pojawić się może osad a potem kamień, który będzie doprowadzał do rozszczelnienia naszej szczoteczki. Może to sprawić, że elementy elektryczne znajdujące się wewnątrz zostaną zalane i dalej to doprowadzi do uszkodzenia szczoteczki w momencie jej uruchomienia.

Istotną kwestią będzie także zdejmowanie końcówki szczoteczki po umyciu zębów i opłukanie bolca wodą. Między końcówką a rękojeścią są niewielkie przerwy, gdzie może się gromadzić pasta. Jeśli nie będziemy o to miejsce dbać może to sprawić, że pojawi się osad, a potem kamień. Może to spowodować zniszczenie mechanizmu, a działanie szczoteczki będzie mniej efektywne. Szczoteczka będzie miała problem z przekazywaniem ruchu na główkę szczoteczki, co poważnie utrudni pracę. Po opłukaniu tych elementów należy wytrzeć je ręcznikiem albo szmatką, by doprowadzić do osuszenia z wody.

 

3.Nie dociskaj na siłę to nic nie da

Wielu użytkowników szczoteczki elektrycznej ma taką manierę, że mocno dociska główkę szczoteczki do zębów uważając, że w ten sposób zęby lepiej się domyją i szybciej usunie się z nich niechciany osad. To jednak bardzo duży błąd. Mocne naciskanie końcówki będzie powodować, że bolec się wygina i to skutkuje dalej brakiem ruchu i uszkodzeniem szczoteczki. Przez to praca szczoteczki jest gorsza. Niektóre modele mają również przygotowywane specjalne funkcje, dzięki którym zostaniemy sygnałem poinformowani, że docisk szczoteczki jest zbyt silny. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadko spotykane, dlatego zawsze trzeba samemu pamiętać, że zbyt mocne dociskanie nie ma sensu.

 

4.Czytaj instrukcję dołączoną od producenta

Pamiętajmy o tym, że każda szczoteczka będzie inna i jeśli chcemy dobrze ją wykorzystywać powinniśmy zawsze zapoznać się z instrukcją danego urządzenia. Tam właśnie znajdziemy wszystkie ważne informacje co do tego jak ładować i odpowiednio użytkować sprzęt, by przez lata dobrze pracował.

Więcej informacji o higienie jamy ustnej możesz przeczytać na stronie: https://szczoteczka-soniczna.pl/

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments