Celem zwiększenia wartości nieruchomości i jej atrakcyjności na rynku, inwestorzy coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania i instalacje. Jedną z nich jest system rekuperacji, jaki powszechnie możemy znaleźć w nowobudowanych domach jednorodzinnych i coraz częściej – także w budynkach użyteczności publicznej i domach wielorodzinnych.
System rekuperacji – na czym polega jego atrakcyjność inwestycyjna?
Rekuperacja jest systemem zapewniającym niezwykle wydajną i stabilną wymianę powietrza między otoczeniem a wnętrzami nieruchomości. Dodatkową funkcją, jaką realizuje, jest odzysk ciepła. Dzięki specjalnie skonstruowanej jednostce centralnej, w której spotyka się prąd powietrza usuwanego oraz prąd powietrza nawiewanego do wnętrza, dochodzi do wstępnego ogrzania drugiej masy przez pierwszą bez ich mieszania się. Ventido – hurtownia wentylacji zapewnia szeroki wybór takich rekuperatorów, których zdolność odzysku ciepła może sięgać nawet 95%. Takie rozwiązanie w prosty sposób ogranicza konieczność ponownego nagrzewania obiektu głównym źródłem ogrzewania.
Zalety systemu rekuperacji – co zyskuje Klient?
Dzięki wysokiej jakości rekuperacji od Ventido.pl można zdecydowanie zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie, zyskując dodatkowo dostęp do zawsze świeżego, czystego, zdrowego powietrza. Z uwagi na wysoką wartość, jaką aktualnie przedstawia życie w zdrowiu i oddychanie pozbawionym zanieczyszczeń, pyłów i drobnoustrojów chorobotwórczych powietrzem, inwestycja w rekuperację z pewnością podnosi atrakcyjność nieruchomości w oczach kupujących. Zyskają oni bowiem nie tylko dom energooszczędny, ale również przyjazny człowiekowi, troszczący się o ich zdrowie. Dom, w którym będą mogli oddychać pełną piersią bez obaw.
Rekuperacja a wartość nieruchomości
Rekuperacja jest systemem, który z pewnością może przyczynić się do zwiększenia wartości nieruchomości. Dlaczego? Przede wszystkim to zdecydowanie lepsza jakość powietrza w domu, brak zanieczyszczeń, alergenów, pyłów, stale utrzymywany, optymalny poziom nawilżenia powietrza. Rekuperacja jest systemem bezobsługowym, a co najważniejsze dla potencjalnych nabywców – jest w stanie wygenerować ogromne oszczędności, które przy wyposażeniu domu w standardowy system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) nie są możliwe do osiągnięcia z uwagi na wysokie straty energii przeznaczanej na ogrzewanie domu. Wartością dodaną jest niewątpliwa proekologiczność rekuperacji, prowadząca do redukcji śladu węglowego.
Rekuperacja a zmiany prawne
W niedługim czasie rekuperacja może stać się jedynym pożądanym systemem wentylacji w nowoczesnym budownictwie. Sprawić to mogą coraz bardziej wyśrubowane przepisy dotyczące ograniczeń emisji tlenku węgla i innych substancji szkodzących środowisku czy zubożających atmosferę, działania proekologiczne rządu czy Unii Europejskiej, faworyzujące niskoemisyjne pod każdym względem obiekty. Rozwiązanie, jakim jest rekuperacja sprawia, że ograniczona zostaje konieczność ciągłego dogrzewania pomieszczeń, a tym samym zredukowana zostaje ilość energii niezbędna do zachowania optymalnej temperatury w pomieszczeniach.
Czy inwestycja w rekuperację się zwróci?
Ogromne oszczędności, z jakimi wiąże się stosowanie systemu rekuperacji sprawiają, że koszty inwestycyjne regularnie się zwracają. I nie chodzi tu jedynie o kwestie energii elektrycznej czy zakupu innych środków grzewczych. Równie odczuwalne są zredukowane koszty leczenia alergii, chorób górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych i wszystkich innych dolegliwości wiążących się z przebywaniem w niekorzystnym środowisku. Dodatkową kwestią, jaka przyczynia się do zdecydowanego przyspieszenia zwrotu inwestycji jest szereg programów dofinansowujących i wspierających zakup i montaż rekuperacji, jak dopłaty, niskooprocentowane kredyty z możliwością refundacji czy możliwość odliczenia inwestycji od podatku – to tylko nieliczne przykłady, dzięki którym rekuperacja staje się bardzo tanim sposobem na zwiększenie wartości domu i poprawę komfortu życia.
Inwestycja w rekuperacje to inwestycja w szereg korzyści. Nie warto zatem zastanawiać się nad opłacalnością poniesienia wstępnych kosztów i postawić na rozwiązanie, które jest przyszłością budownictwa.