Czy pakowanie produktów może być zgodne ze zrównoważonym rozwojem?

Idea zrównoważonego rozwoju we współczesnej gospodarce nie jest tylko pustym sloganem, ale strategią funkcjonowania biznesu. Rozwój gospodarczy nie może być już nieskrępowany i oderwany od potrzeb środowiskowych i społecznych. Co to oznacza w kontekście istnego etapu logistycznego, jakim jest pakowanie produktów?

Ekologiczne pakowanie paczek w praktyce

W jaki sposób firma może sprawić, że wysyłanie towarów do klientów lub kontrahentów będzie bezpieczne i zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju? Ekologiczne pakowanie przede wszystkim oznacza stosowanie odpowiednich materiałów, najlepiej pochodzących z recyklingu. Dotyczy to zarówno opakowań zbiorczych (kartonów), jak i wypełniaczy czy taśm, które zamykają paczkę. Ponadto warto stosować upcykling, czyli ponowne wykorzystywanie opakowań, zarówno w tej samej formie, jak i np. jako wspomniane wypełniacze. Poza tym mogą usprawnić swoje procesy poprzez standaryzację wielkości stosowanych kartonów (o ile jest możliwa). 

--- REKLAMA ---

Ważne w tym kontekście jest także prawidłowe pakowanie, tak aby nie dochodziło do zwrotów. Tu warto pamiętać o tym, aby optymalizować ułożenie produktów w paczkach, a także zwracać uwagę na poprawne stosowanie wypełniaczy. Dzięki temu szansa na uszkodzenie zawartości znacząco spada, co wpływa zarówno na zadowolenie klienta, jak i pozwala uniknąć dodatkowego transportu, produkcji i zużycia materiałów. 

Taśmy pakowe a ekologia

Podczas ekologicznego pakowania paczek liczy się również wykorzystanie odpowiednich taśm, które zabezpieczą zawartość w czasie transportu. Kluczowe w tym wypadku jest dobranie takiego materiału, który zagwarantuje szczelność pakunku. Z czego możemy skorzystać? W TCM Service proponujemy taśmy wykonane z PVC, papieru, PP oraz S-PVC. Każdy z tych materiałów wpływa na to, jakiego rodzaju klej może być zastosowany, np. w przypadku papieru i PVC stosuje się kauczuk naturalny, a w ramach taśm z polipropylenu wykorzystuje się m.in. kleje na bazie kauczuku syntetycznego. Ostateczne właściwości taśmy zależą więc od kilku czynników. Nie zmienia to faktu, że opłaca się zainwestować w taki materiał, który będzie wytrzymały i dzięki temu efektywny. 

W TCM Service https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-pakowe/ wspieramy ekologiczne pakowanie, aby umożliwić Twojemu biznesowi efektywne procesowanie sprzedaży, która jest zgodna ze zrównoważonym rozwojem. Rolą taśmy jest nie tylko zapewnić szczelność paczce. Powinna ona między innymi informować o zawartości, jeśli jest taka potrzeba. Ma to znaczenie w przypadku wrażliwych przedmiotów (np. wykonanych ze szkła, porcelany) czy delikatnych (elektronika). Taśma z odpowiednim nadrukiem informuje osobę odpowiedzialną za transport, jak obchodzić się z pakunkiem. To jednak nie wszystko. Taśmy mogą być bardzo skutecznym nośnikiem reklamy (np. poprzez umieszczenie logo lub sloganu) i podstawowych danych teleadresowych firmy. Zaprojektowana z pomysłem taśma może zaskoczyć klienta i przede wszystko pozwoli lepiej zapaść w pamięci. W końcu zrównoważony rozwój to nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale także efektywna realizacja celów biznesowych. 

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments