Czy małe firmy powinny zakładać strony internetowe?

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się prowadzeniem niewielkiego, np. lokalnego biznesu, często wstrzymują się z rozpoczęciem marketingu w Internecie. Uważają, że i tak nie pozyskają dzięki temu większej liczby klientów, albo że koszty inwestycji w stronę WWW są niewspółmierne do przychodów firmy i do prognozowanych rezultatów. Zamiast zastanawiać się, czy firmowa witryna przyniesie im jakiekolwiek korzyści, powinni oni jak najszybciej wziąć się do roboty. W dzisiejszych czasach można zakupić dobre i tanie strony internetowe, które są w stanie odmienić losy (nawet małej) firmy o 180 stopni.

---REKLAMA ---

Jakie są plusy posiadania firmowej strony WWW?

Żeby w pełni zrozumieć istotę posiadania firmowej witryny i pojąć jej wpływ na rozwój prowadzonego biznesu, trzeba mieć świadomość, czym stał się dla ludzi Internet. „Online” są dziś ludzie w każdym wieku i o każdym statusie społecznym. W sieci kontaktujemy się z ludźmi, szukamy informacji i porad, wybieramy usługodawców, a wreszcie – robimy zakupy. Jeśli w naszej głowie rodzi się jakieś pytanie, rzadko kiedy szukamy odpowiedzi w książkach i coraz rzadziej podpytujemy o nią innych – rozpoczynamy raczej od uruchomienia wyszukiwarki internetowej. Stamtąd dowiadujemy się zarówno, jak zwalczyć trądzik, jak i w jakich godzinach działają pobliskie apteki i który serwis samochodowy cieszy się dobrymi opiniami.

Takiego potencjału nie wolno zmarnować. Jeśli ktoś szuka Twoich produktów czy usług, musi mieć możliwość odnalezienia Cię w Internecie – w przeciwnym wypadku stratny będzie wyłącznie Twój biznes. Firmowa strona WWW to obecnie konieczność – nieważne czy prowadzisz kwiaciarnię, zajmujesz się obróbką metalu, czy malujesz innym paznokcie, koniecznie wygospodaruj własne miejsce w sieci. Estetyczne, przejrzyste, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim tanie strony internetowe są dziś na wyciągnięcie ręki. Warto się nimi zainteresować – to idealny sposób, aby dotrzeć do większej liczby klientów, a dzięki temu odnotować wzrost przychodów. I tak, dotyczy to zarówno korporacyjnych gigantów, jak i małych, lokalnych firm!

Mały wydatek, wielkie korzyści

Wciąż pokutuje mit, jakoby zbudowanie profesjonalnej strony WWW wiązało się z nie wiadomo jak wysokimi kosztami. Głównym powodem, dla którego właściciele małych przedsiębiorstw wstrzymują się z zakładaniem stron jest właśnie obawa o nadwyrężenie firmowego budżetu. Tymczasem nie dość, że nie muszą to być drogie sprawy, to rozreklamowanie swojego biznesu w sieci spowoduje, że zainwestowane pieniądze zwrócą się z nawiązką.

Uwaga: tanie strony WWW nie muszą być gorszej jakości niż drogie strony internetowe. Niska cena nie musi wynikać z braku doświadczenia albo niskich kwalifikacji wykonawców (choć takie zagrożenie też istnieje, dlatego zawsze należy rozpocząć współpracę od przeglądnięcia demo lub portfolio upatrzonych osób czy agencji). O wiele częściej web deweloperzy wychodzą z korzystną, konkurencyjną ofertą, aby dotrzeć do większej liczby klientów i zaoferować im dobrej jakości produkt, choć z ograniczoną możliwością wyboru. Innymi słowy, niskie koszty wiążą się z dostępem do określonej puli szablonów. Nie można też wtedy liczyć na zaprogramowanie dodatkowych funkcjonalności od zera, tylko na nasze życzenie. Małe firmy nie powinny jednak odczuć takiego braku – wręcz przeciwnie, podstawowy pakiet powinien w zupełności im wystarczyć.

Tanie strony internetowe to ogromna oszczędność pieniędzy, ale i… cennego czasu! Nie trzeba szukać daleko – przykładowo na stronie www.webteo.eu strony WWW z całym pakietem okolicznych produktów i usług są dostępne za jedyne 499 zł. Co najważniejsze, klient może liczyć na bardzo szybką realizację zlecenia. Firma zobowiązuje się do przekazania całego pakietu w ciągu 48 godzin. Oprócz taniej strony internetowej (także w wersji na urządzenia mobilne) możemy liczyć na serwer, domenę, optymalizację pod kątem wyszukiwarek i niezwykle pomocny system do zarządzania treścią. Oczywiście realizacja nie mogłaby przebiegać w takim tempie, gdyby nie ograniczony wybór, jeśli chodzi o funkcjonalności czy design strony. Nie są to jednak duże przeszkody – wystarczy dobrać odpowiednie kolory i ustawić spersonalizowane zdjęcia i elementy identyfikacji wizualnej, aby tania strona WWW nabrała wyjątkowego, indywidualnego charakteru.

Strona firmowa jako wizytówka

Przejrzyste, uproszczone, a przede wszystkim tanie strony WWW to idealne rozwiązanie dla firm, które działają na niewielką skalę albo dopiero się rozkręcają. Można oszczędzić, a jednak zaistnieć w Internecie – wystarczy pójść na kompromis i nie porywać się na bardzo rozbudowaną stronę z wieloma funkcjonalnościami, z których najprawdopodobniej i tak nikt by nie skorzystał.

Wystarczy postawić na skromną, tanią stronę internetową w formie wizytówki. Dobrym wyborem może być wersja One Page – wszystkie informacje wyświetlają się wtedy w działach w formie poziomych pasów na jednym widoku. Można między nimi nawigować przy pomocy menu albo po prostu scrollując stronę. Ważne, aby grafika była nowoczesna i responsywna i żeby udostępnić potencjalnym klientom wszystkie istotne dane – informacje o Twojej firmie, opis oferty, formularz kontaktowy i poglądowe realizacje. Przyda się także pole z opiniami tych, którzy już skorzystali z Twoich usług.

REKLAMA