Czy kredyt gotówkowy musi mieć cel?

W bankach można znaleźć bardzo dużo różnych ofert kredytów i pożyczek, w tym kredyty na dowolny cel. Najpowszechniejszym kredytem tego typu jest kredyt gotówkowy, który reklamowany jest właśnie jako zobowiązanie, które można wydać na podany przez siebie cel. Czy to oznacza, że zawsze w banku musimy powiedzieć, na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze?

--- REKLAMA ---

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe zaciągane w banku. Przede wszystkim z definicji kredytu możemy się dowiedzieć, że taki można wziąć tylko w bankach i placówkach typu SKOK, ponieważ podlegają one ustawie o prawie bankowym. Kolejna istotna rzecz to fakt, że w kredycie pożyczane pieniądze nie są przekazywane na własność kredytobiorcy, a jedynie oddane mu na użytek. Oznacza to, że mimo iż otrzymamy pieniądze z banku, to przez cały czas i tak bank jest ich właścicielem. Ponadto kredyt obowiązkowo musi mieć podany cel, z tym że banki uznają, iż pożyczyć pieniądze można na dowolny cel związany z konsumpcją. Dodatkowo warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do pożyczki, kredyt gotówkowy nie może być darmowy. Chociaż banki kuszą klientów bardzo niskim oprocentowaniem czy prowizją 0 złotych, to i tak jakieś koszty trzeba będzie ponieść.

Czym się różni pożyczka?

Z przykrością można zauważyć, że większość osób nie rozróżnia pojęć pożyczka i kredyt, a nawet używa ich zamiennie, jakby znaczyły to samo. Pożyczka to oczywiście też forma pożyczenia pieniędzy, ale nie tylko banki i SKOK-i mogą je pożyczać. Firmy pożyczkowe, zakład pracy, znajomi i rodzina również mogą udzielać pożyczek, ponieważ ich umowa opiera się o kodeks prawa cywilnego.

Pożyczkę też można wziąć na dowolny cel, najczęściej jest to i tak cel konsumpcyjny. Jednak nie zawsze trzeba go podawać, ponieważ nie ma takiego wymogu. Pożyczone pieniądze przechodzą na własność pożyczkobiorcy, więc w zasadzie może je wydać, na co chce. Ponadto w reklamach firm pożyczkowych można bardzo często zobaczyć informacje, że pierwsza pożyczka oferowana jest za darmo. Nie jest to tani chwyt marketingowy, a możliwość zgodna z prawem. W umowie pożyczki, jeśli strony tak ustalą, można nie doliczać żadnych kosztów i pożyczka faktycznie może być darmowa. Oznacza to, że tyle, ile pożyczymy, tyle też oddamy, o ile dokonamy spłaty pożyczki w wyznaczonym terminie.

Pożyczka czy kredyt na dowolny cel?

W zasadzie wszystko zależy od tego, jakiej sumy pieniędzy potrzebujemy. Reklamowana pierwsza pożyczka za darmo w parabankach to najczęściej chwilówka na kwotę do 2000 złotych i do oddania w 30-60 dni. Zatem, jeśli potrzebujemy tylko kilkuset złotych na krótki czas, może się okazać, że ta opcja bardziej się opłaca.

Z kolei gdy potrzebujemy kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych i chcemy je spłacać w miesięcznych ratach, to kredyt bankowy będzie lepszym wyborem. Warto wziąć pod uwagę, że banki i parabanki tak samo sprawdzają swoich klientów, więc jeśli ktoś został odrzucony przez bank, może się zdarzyć, że nawet parabank nie udzieli mu pożyczki.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments