W naszej strefie klimatycznej mamy w ciągu całego roku dwa punkty zapalne, jeśli chodzi o sezon na choroby i przeziębienia – to wiosna i jesień. Niby każdy z nas o tym wie, ale sama wiedza nie pomaga, by się przed przeziębieniem uchronić. Jak się wówczas leczyć, by nie spędzić pierwszych wiosennych dni w łóżku?
Przeziębienie czy grypa? – to pytanie zadaje sobie większość Polaków, gdy czują, że coś ich łapie. A to właśnie jest najlepszy moment na to, by ustalić, co tak naprawdę nas dopadło.
Czy to przeziębienie?
Jeśli w początkowej fazie choroby czujemy bardzo szybki spadek sił, bardzo duże, nagłe rozbicie mięśniowe, szybko rosnącą gorączkę i mamy szkliste oczy – wówczas prawie na pewno mówimy o grypie. Grypa zaczyna się i przebiega gwałtowniej niż przeziębienie – to drugie zaczyna się powoli i nie ma aż tak intensywnego przebiegu. Narażeni na nie jesteśmy wtedy, gdy korzystamy z tych samych urządzeń, przedmiotów czy miejsc co inni ludzie – klamki, pieniądze, kawiarnie czy komunikacja miejska etc. Dlatego szczególnie w czasie sezonowego przesilenia zaleca się częste mycie rąk, po każdej toalecie i przed wszystkimi posiłkami. Jeśli jednak się zdarzy, że coś nas złapie, postarajmy się zaopatrzyć w lek na przeziębienie, który przy okazji może zbić ewentualną gorączkę i ograniczyć kaszel, albo spróbujmy wypróbować domowe metody – np. sok z cytryny, sok z aronii, syrop domowej roboty z cebuli (cebula zasypana cukrem) lub wszelkie mikstury czosnkowe, ponieważ czosnek działa wirusobójczo.
Od przeziębienia do zapalenia zatok
Przeziębienie lub grypa, jeśli je zlekceważymy lub nie doleczymy się, mogą bardzo szybko przeistoczyć się w zapalenie zatok, które bywa jeszcze bardziej uciążliwe, niż sama choroba. Po czym rozpoznamy zapalenie zatok? Oczywiście przede wszystkim mamy niedrożny nos, z którego może spływać wydzielina. Do tego dochodzi uczucie ucisku w miejscu, w którym zapalnie ma największy rozmiar, a nasila się przy schylaniu głowy, oraz gorączka, nawet do 38,5 stopnia Celsjusza. Możemy wówczas sięgnąć po lek na zatoki, który można dostać w każdej aptece – zazwyczaj jego dawkowanie to 1 tabletka co 4-6 godzin dla osób powyżej 15 roku życia. Produkty na zatoki są powszechnie dostępne, ale przed ich przyjmowaniem należy upewnić się, że jest on dla nas bezpieczny. Nieleczone zapalenie zatok może przekształcić się w chorobę przewlekłą. Mówimy o niej wówczas, gdy problem utrzymuje się kilka tygodni i towarzyszy mu uporczywe, drażniące chrząkanie, spowodowane spływaniem wydzieliny do gardła. Co charakterystyczne, przewlekłe zapalenie zatok potrafi występować naprzemiennie, tzn. ma fazy ostrego ataku a następnie remisji czyli znaczącej poprawy zdrowa, która zazwyczaj okazuje się myląca. Poza tym do klasycznych objawów może dojść bezdech, niedrożność nosa, ból w okolicy oczu, nieżyt gardła, problem z rozpoznawaniem zapachów a nawet zapalenie kości czaszkowej.
Jaki lek na zgagę?
Niestety czasami możemy przesadzić nawet z tymi lekami, które są powszechnie dostępne, co – jak się zdarza – może skończyć się obciążeniem żołądka i zgagą. Zgaga obawia się zazwyczaj około godzinę po jedzeniu. Towarzyszy jej często ból brzucha w okolicy pępka lub uczucie pełności i wzdęcia, kwaśne odbijanie się, charakterystyczne palenie w gardle, pieczenie w przełyku lub za mostkiem. Nasilają ją palenie papierosów, picie alkoholu oraz tłusta, ciężkostrawna dieta. Do tego może dojść refluks, który polega na cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku, co może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego przełyku i wywoływać ból. Brzmi poważnie, ale i w tym wypadku znajdziemy w aptece bez problemu http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/pantoprazol-teva/ lek na zgagę, który może usunąć dolegliwości związane z chorobą refluksową i zgagą już po pierwszym dniu stosowania, jednak lek nie służy do uzyskania natychmiastowej ulgi. W celu uzyskania pełnego ustąpienia objawów, konieczne może być przyjmowanie tabletek przez 2 do 3 kolejnych dni, a najlepiej dołożyć do tego lekkostrawną dietę i na chwile dać odpocząć zmęczonym organom.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!