Co warto wiedzieć na temat analizy międzyrynkowej?

Trudno jest przewidzieć rozwój cen akcji w 100%. Można go jedynie określić z pewnym prawdopodobieństwem. Konieczna jest tutaj analiza konkretnych faktów, a także liczb. Warto dowiedzieć się więcej na temat analizy międzyrynkowej i jej zastosowania w handlu na rynku Forex.

Jakie elementy wykorzystuje się do wyceny akcji?  

Można wyceniać akcje wykorzystując analizę fundamentalną, która skupia się na kluczowych danych na temat spółki albo analizę techniczną, podczas której interpretowane są historyczne wahania cen papierów wartościowych. Do analizy portfela wykorzystywana jest analiza ryzyka, w przebiegu której znajdujące się w portfelu papiery wartościowe oceniane są na podstawie aktualnych liczb i historycznych danych o ich rentowności. To nie jedyne analizy jakie stosuje się przy wycenie akcji. Na popularności zyskuje  wśród inwestorów indywidualnych analiza międzyrynkowa. Warto dowiedzieć się jak wygląda. 

--- REKLAMA ---

Na czym polega analiza międzyrynkowa? 

Relacje pomiędzy różnymi klasami aktywów są badane właśnie w analizie międzyrynkowej. Co polega analizie międzyrynkowej? W ten sposób bada się instrumenty takie jak akcje online, obligacje, surowce, a także waluty. Według jednej z teorii kapitał porusza się w cyklach i w zależności od rentowności w ramach jednego cyklu przesuwa się pomiędzy rynkami akcji, obligacji, surowców oraz walut. Synchronizacja tych rynków zdarza się niezwykle rzadko, dlatego zależności pomiędzy nimi są podstawowymi wskaźnikami analizy międzyrynkowej. 

Analiza międzyrynkowa na przykładzie 

Gdy rynek akcji zanotuje gwałtowne spadki, kapitał może zostać przesunięty do obligacji albo do tzw. „bezpiecznych przystani”, za jakie uważa się tradycyjnie na przykład złoto oraz franka szwajcarskiego. Choć jak wiadomo różnie z owymi bezpiecznymi przystaniami bywa. Niemniej jednak odpowiednia dystrybucja kapitału może ograniczyć potencjalne straty podczas burzliwych okresów, a także zwiększyć szansę zysku, biorąc pod uwagę perspektywę długoterminową. Ze względu na to, że brokerzy oferują dostęp do dużej ilości rynków, obecnie również inwestorzy indywidualni mają szansę korzystać z analizy międzyrynkowej. Dzięki temu mogą łatwiej modyfikować dywersyfikację kapitału w ramach swojego portfela inwestycyjnego. 

W jakie akcje obecnie warto inwestować? 

Jak wiadomo na rynki ma wpływ bieżąca sytuacja geopolityczna, dlatego wybuch wojny w Ukrainie, jak i sankcje nałożone na Rosję, musiały mieć na nie wpływ. Niepewna sytuacja na rynkach ropy i gazu skłania inwestorów do szukania inwestycji mniej obarczonych ryzykiem. Jak już wspomnieliśmy w okresach kryzysów zawsze inwestycja w złoto była rozwiązaniem. Tak jest również obecnie i wielu analityków wskazuje, że właśnie jest to odpowiedni wybór. Inwestowanie w surowce jest obecnie bardzo niepewną inwestycją obarczoną sporym ryzykiem. Oczywiście nigdy nie ma pewnych inwestycji jednak zbyt duże ryzyko nie jest wskazane przy ciągle rosnących cenach ropy, ale i gazu. Bez wątpienia należy śledzić najnowsze prognozy analityków danego rynku i być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. Analiza międzyrynkowa jest jednym z narzędzi, dzięki któremu można lepiej reagować na to, co dzieje się z danymi akcjami i w porę podejmować decyzję o kupnie lub sprzedaży. Szacowanie ryzyka jest zawsze kluczowe we wszystkich przeprowadzanych transakcjach w ramach portfela inwestycyjnego.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments