Koty cieszą się opinią bardzo czystych zwierząt – większość z nich dba o swoje futerko i załatwia się do kuwety. Chociaż nie mają większych problemów z higieną, w niektórych sytuacjach potrzebują pomocy właściciela.
Nauka czystości kota
Koty zazwyczaj doskonale radzą sobie z nauką korzystania z kuwety. W przypadku małych kociąt lub zwierząt przygarniętych z ulicy trzeba jednak pokazać pupilowi, gdzie powinien się załatwiać. Kiedy zauważymy, że zachowuje się niespokojnie i przyjmuje charakterystyczną pozycję, wystarczy go zanieść do kuwety. Jeśli nasze starania nie przynoszą skutku, być może w nieodpowiedni sposób wybraliśmy żwirek dla kota i pupil go nie akceptuje. Problemem bywa też sama kuweta – niektóre zwierzaki wolą otwarte toalety, dlatego konieczne bywa wybranie odpowiedniego modelu metodą prób i błędów.
Uszy, pazury i zęby
Większość kotów potrafi samodzielnie zadbać o higienę uszu, jednak warto profilaktycznie sprawdzać ich stan raz w miesiącu. Zwykle do czyszczenia uszu wystarczą w zupełności dostępne w sklepach zoologicznych preparaty. Częstszej kontroli wymagają zwierzęta o osłabionej odporności oraz te, które w przeszłości miały już problemy z uszami.
Ważnym elementem pielęgnacji kota jest też czyszczenie zębów zwierzaka. W tym przypadku istotne znaczenie ma systematyczność oraz odpowiednie produkty, a więc specjalna miękka szczotka i pasta przeznaczona dla kotów. Regularne czyszczenie zębów pupila pozwoli pozbyć się osadu nazębnego, który powoduje powstanie trudnego do usunięcia kamienia nazębnego. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto podawanie kotu przysmaków pozwalających oczyszczać zęby.
Właściciel kota nie wychodzącego powinien też pamiętać o przycinaniu czworonogowi pazurów za pomocą specjalnych cążków. Trzeba przy tym pamiętać, aby obcinać tylko końcówki – w przeciwnym razie możemy uszkodzić ukrwioną część pazura i jednocześnie sprawić zwierzęciu ogromny ból. W razie wątpliwości warto poprosić weterynarza, aby pokazał w jaki sposób obcinać kotu pazurki. Oczywiście rozsądnie jest też kupić drapak.
Jak pielęgnować kocią sierść?
Podstawą dbania o sierść kota jest jej wyczesywanie. Zabieg ten pozwala pozbyć się martwych włosów – w przeciwnym razie kot będzie je zlizywał i połykał, co może doprowadzić do zalegania kul zbitej sierści w żołądku. Właściciele ras krótkowłosych powinni czesać pupila 1 – 2 razy na dwa tygodnie, opiekunowie kotów o długiej sierści muszą przeprowadzać ten zabieg częściej. A co z kąpielą? Zwierzęta nie wychodzące zazwyczaj jej nie potrzebują. Jeśli jednak nasz pupil zabrudził futro i nie radzi sobie z usunięciem zanieczyszczeń, bądź też przygotowujemy go do wystawy, kąpiel jest wskazana. Oczywiście sięgamy wyłącznie po szampony i odżywki przeznaczone dla kotów dostępne m.in. w sklepach internetowych, jak Zoopers. Najwygodniej jest kąpać kota w umywalce metodą kubełkową. Powinniśmy przy tym unikać moczenia uszu kota, a jego pyszczek przetrzeć zwilżonym ręcznikiem.